sophie has logged 43 entries for films during March 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Us

Us

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Sing Street

Sing Street

2016
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★½
Read the review Edit this entry  
23
Slaughterhouse Rulez

Slaughterhouse Rulez

2018
×
★★½
Edit this entry  
23
Reservoir Dogs

Reservoir Dogs

1992
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
I'm Not There

I'm Not There

2007
×
★★★★
Edit this entry  
23
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★
Edit this entry  
22
The Dirt

The Dirt

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Tully

Tully

2018
×
★★★★
Edit this entry  
20
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kiss Kiss Bang Bang

Kiss Kiss Bang Bang

2005
×
★★★½
Edit this entry  
18
Easy A

Easy A

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★
Edit this entry  
17
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
Read the review Edit this entry  
17
Velvet Goldmine

Velvet Goldmine

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
16
Triple Frontier

Triple Frontier

2019
×
★★½
Edit this entry  
16
Denial

Denial

2016
×
★★★½
Edit this entry  
15
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
England Is Mine

England Is Mine

2017
×
★★★
Edit this entry  
14
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Mary Queen of Scots

Mary Queen of Scots

2018
×
★★
Edit this entry  
12
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Mary Poppins Returns

Mary Poppins Returns

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Walk Hard: The Dewey Cox Story

Walk Hard: The Dewey Cox Story

2007
×
★★★★
Edit this entry  
10
Never Let Me Go

Never Let Me Go

2010
×
★★★
Edit this entry  
10
Fish Tank

Fish Tank

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Walk the Line

Walk the Line

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Bohemian Rhapsody

Bohemian Rhapsody

2018
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
Leaving Neverland

Leaving Neverland

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Les Misérables

Les Misérables

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
RBG

RBG

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
On the Basis of Sex

On the Basis of Sex

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★
Edit this entry  
02
Annie

Annie

2014
×
½
Edit this entry  
02
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Fatal Attraction

Fatal Attraction

1987
×
★½
Edit this entry  
01
Isn't It Romantic

Isn't It Romantic

2019
×
Read the review Edit this entry