sophie has logged 30 entries for films during June 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Yesterday

Yesterday

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
High Fidelity

High Fidelity

2000
×
★★★
Edit this entry  
28
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★★
Edit this entry  
28
Enemy

Enemy

2013
×
★★★½
Edit this entry  
27
Nightcrawler

Nightcrawler

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Doubt

Doubt

2008
×
★★★★
Edit this entry  
26
Behind the Candelabra

Behind the Candelabra

2013
×
★★★½
Edit this entry  
24
Toy Story 3

Toy Story 3

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Stan & Ollie

Stan & Ollie

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Big Little Lies

Big Little Lies

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Black Mirror: Hated in the Nation

Black Mirror: Hated in the Nation

2016
×
★★★★
Edit this entry  
18
Spider-Man: Homecoming

Spider-Man: Homecoming

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★½
Edit this entry  
16
Black Mirror: The Waldo Moment

Black Mirror: The Waldo Moment

2013
×
★★½
Edit this entry  
15
Black Mirror: White Bear

Black Mirror: White Bear

2013
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: Nosedive

Black Mirror: Nosedive

2016
×
★★★★
Edit this entry  
15
Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

Black Mirror: Rachel, Jack and Ashley Too

2019
×
★★★
Edit this entry  
15
Miss Pettigrew Lives for a Day

Miss Pettigrew Lives for a Day

2008
×
★★★
Edit this entry  
14
Branagh Theatre Live: Romeo and Juliet

Branagh Theatre Live: Romeo and Juliet

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★★
Edit this entry  
13
Hedwig and the Angry Inch

Hedwig and the Angry Inch

2001
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Sense and Sensibility

Sense and Sensibility

1995
×
★★★★
Edit this entry  
06
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Always Be My Maybe

Always Be My Maybe

2019
×
★★½
Edit this entry  
02
Good Omens

Good Omens

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Brokeback Mountain

Brokeback Mountain

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry