Sort by

sophia !!! has logged 45 entries for films during January 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
La Dolce Vita

La Dolce Vita

1960
×
★★★
Edit this entry  
29
The Acquaintances of a Lonely John

The Acquaintances of a Lonely John

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Funny Games

Funny Games

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Six Men Getting Sick

Six Men Getting Sick

1967
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paddington

Paddington

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Sex, Lies, and Videotape

Sex, Lies, and Videotape

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Kon-Tiki

Kon-Tiki

1950
×
Edit this entry  
24
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Game Night

Game Night

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Happiness

Happiness

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
Child's Play

Child's Play

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
I Vitelloni

I Vitelloni

1953
×
★★★
Edit this entry  
21
Band of Outsiders

Band of Outsiders

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
WHAT DID JACK DO?

WHAT DID JACK DO?

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
A Hidden Life

A Hidden Life

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Spring Breakers

Spring Breakers

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Trash Humpers

Trash Humpers

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gummo

Gummo

1997
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Kicking and Screaming

Kicking and Screaming

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

Meet the Filmmakers: Josh and Benny Safdie

2017
×
Read the review Edit this entry  
18
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Kids

Kids

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
As Above, So Below

As Above, So Below

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Goldman v Silverman

Goldman v Silverman

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
Edit this entry  
16
Umberto D.

Umberto D.

1952
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★
Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Jigsaw

Jigsaw

2017
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Ossessione

Ossessione

1943
×
★★★
Edit this entry  
13
The Female of the Species

The Female of the Species

1912
×
Read the review Edit this entry  
12
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw II

Saw II

2005
×
★★★
Edit this entry  
12
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Saw

Saw

2004
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Donnie Darko

Donnie Darko

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Good Time

Good Time

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Se7en

Se7en

1995
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Happy Death Day 2U

Happy Death Day 2U

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
After

After

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
01
Happy Death Day

Happy Death Day

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry