Sort by

sophia has logged 130 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
27
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
20
A Cat in Paris

A Cat in Paris

2010
×
★★★½
Edit this entry  
20
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
20
The Prom

The Prom

2020
×
★★★
Edit this entry  
07
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
War of the Worlds

War of the Worlds

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Much Ado About Nothing

Much Ado About Nothing

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Easy A

Easy A

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Queen's Gambit

The Queen's Gambit

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Unpregnant

Unpregnant

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
We Are Who We Are

We Are Who We Are

2020
×
Edit this entry  
23
Rebecca

Rebecca

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
18
Over the Garden Wall

Over the Garden Wall

2014
×
Edit this entry  
18
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Short Term 12

Short Term 12

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Spirited Away

Spirited Away

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
Read the review Edit this entry  
01
I Killed My Mother

I Killed My Mother

2009
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Matthias & Maxime

Matthias & Maxime

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Lingua Franca

Lingua Franca

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Free Solo

Free Solo

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Before the Fire

Before the Fire

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
Banana Split

Banana Split

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Disclosure

Disclosure

2020
×
Edit this entry  
05
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Normal People

Normal People

2020
×
Edit this entry  
01
Beach Rats

Beach Rats

2017
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Titanic

Titanic

1997
×
★★★★
Edit this entry  
29
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Yes, God, Yes

Yes, God, Yes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dating Amber

Dating Amber

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Paris Is Burning

Paris Is Burning

1990
×
★★★★
Edit this entry  
25
BPM (Beats per Minute)

BPM (Beats per Minute)

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Love Songs

Love Songs

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Walk to Remember

A Walk to Remember

2002
×
★★½
Edit this entry  
22
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Pride

Pride

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
It's Only the End of the World

It's Only the End of the World

2016
×
★★★
Edit this entry  
18
Amélie

Amélie

2001
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
But I'm a Cheerleader

But I'm a Cheerleader

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Mysterious Skin

Mysterious Skin

2004
×
Read the review Edit this entry