Sort by

☆ sophie ☆ has logged 724 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Love Actually

Love Actually

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Song of the Sea

Song of the Sea

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Focus

Focus

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
Fargo

Fargo

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Wonder Woman 1984

Wonder Woman 1984

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Home Alone 2: Lost in New York

Home Alone 2: Lost in New York

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Soul

Soul

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
ariana grande: excuse me, i love you

ariana grande: excuse me, i love you

2020
×
Read the review Edit this entry  
23
Twilight

Twilight

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Atonement

Atonement

2007
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Fifty Shades Freed

Fifty Shades Freed

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
Read the review Edit this entry  
16
Fifty Shades of Grey

Fifty Shades of Grey

2015
×
Read the review Edit this entry  
15
Dead Poets Society

Dead Poets Society

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Monsters University

Monsters University

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Prom

The Prom

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Spotlight

Spotlight

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Remember the Titans

Remember the Titans

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Ammonite

Ammonite

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
07
After We Collided

After We Collided

2020
×
½
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Definitely, Maybe

Definitely, Maybe

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Carol

Carol

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Megamind

Megamind

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Howl's Moving Castle

Howl's Moving Castle

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Chef

Chef

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Little Shop of Horrors

Little Shop of Horrors

1986
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Tomorrowland

Tomorrowland

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

The Chronicles of Narnia: The Lion, the Witch and the Wardrobe

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
Legally Blonde

Legally Blonde

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Porco Rosso

Porco Rosso

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Cat Returns

The Cat Returns

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
Whisper of the Heart

Whisper of the Heart

1995
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Eternal Sunshine of the Spotless Mind

Eternal Sunshine of the Spotless Mind

2004
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Shawn Mendes: In Wonder

Shawn Mendes: In Wonder

2020
×
Read the review Edit this entry  
20
If Anything Happens I Love You

If Anything Happens I Love You

2020
×
Read the review Edit this entry  
18
Holidate

Holidate

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
17
Being John Malkovich

Being John Malkovich

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Forrest Gump

Forrest Gump

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry