Sort by

☆ Sophie ☆ has logged 95 entries for films during June 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Life Aquatic with Steve Zissou

The Life Aquatic with Steve Zissou

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Alice in Wonderland

Alice in Wonderland

1951
×
Read the review Edit this entry  
30
Atlantis: The Lost Empire

Atlantis: The Lost Empire

2001
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Treasure Planet

Treasure Planet

2002
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Thing

The Thing

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Robin Hood

Robin Hood

1973
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Jungle Book

The Jungle Book

1967
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Saludos Amigos

Saludos Amigos

1942
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Aristocats

The Aristocats

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

Eurovision Song Contest: The Story of Fire Saga

2020
×
★½
Read the review Edit this entry  
28
Bottle Rocket

Bottle Rocket

1996
×
★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Adventures of Tintin

The Adventures of Tintin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Moonrise Kingdom

Moonrise Kingdom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Royal Tenenbaums

The Royal Tenenbaums

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Peter Pan

Peter Pan

1953
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Suspiria

Suspiria

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Bambi

Bambi

1942
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Gentlemen

The Gentlemen

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Tarzan

Tarzan

1999
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Dumbo

Dumbo

1941
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Fantasia

Fantasia

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Pinocchio

Pinocchio

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Dogtooth

Dogtooth

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Chicken Little

Chicken Little

2005
×
★½
Read the review Edit this entry  
25
The Lion King

The Lion King

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Iron Giant

The Iron Giant

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Zootopia

Zootopia

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Meet the Robinsons

Meet the Robinsons

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Big Hero 6

Big Hero 6

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Lilo & Stitch

Lilo & Stitch

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Hercules

Hercules

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 2

2011
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

Harry Potter and the Deathly Hallows: Part 1

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Harry Potter and the Half-Blood Prince

Harry Potter and the Half-Blood Prince

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Harry Potter and the Order of the Phoenix

Harry Potter and the Order of the Phoenix

2007
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Harry Potter and the Goblet of Fire

Harry Potter and the Goblet of Fire

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Black Panther

Black Panther

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Despicable Me

Despicable Me

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Akira

Akira

1988
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

2004
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Castle in the Sky

Castle in the Sky

1986
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Chamber of Secrets

Harry Potter and the Chamber of Secrets

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry