• Mama

    Mama

    ★★★★

    the storyline was so unique and sad. I feel horrible for most of the characters but still managed to enjoy it. such good suspense and a couple really good jump scares. I liked it a lot:)

  • Aliens

    Aliens

    ★★★★

    oh my god. Sigourney Weaver is my idol. she literally is so gorgeous and such a badass l love her literally so much. so good. the tension and the female leads, it’s a slow burn but oh my gosh it’s amazing.

  • All Too Well: The Short Film

    All Too Well: The Short Film

    ★★★★★

    yes. just yes. I cannot stop thinking about it

  • I Trapped the Devil

    I Trapped the Devil

    ★★★½

    slow burn. Thought it was boring at the beginning but ended up liking it:)

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★★

    speechless.

  • Squid Game

    Squid Game

    ★★★★½

    loved this series so much. bawled my eyes out, but also loved it. so amazing and suspenseful, you don’t know what is going to happen and when. It drives you crazy. So many twists and turns. So good

  • The Truman Show

    The Truman Show

    ★★★★★

    god, amazing. just amazing.

  • Sweetheart

    Sweetheart

    ★★★½

    It’s a good movie. Not what I expected but I enjoyed it. As a monster movie, it was pretty good. As a horror film, not too much but still fun. Goofy.

  • Psycho

    Psycho

    ★★★★

    Loved it. I am not a fan of very old movies. But I loved this. The tension, and the music, amazing.

  • Free Guy

    Free Guy

    ★★★½

    Very good concept. I loved the ending. I had no desire to see it but I ended up liking most of it. Wouldn’t watch it again but I would recommend.

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★½

    Amazing. Such a good concept and an amazing ending. I was wondering what was gonna happen the whole movie. Watch it

  • Shutter Island

    Shutter Island

    ★★★★★

    I absolutely love this movie. I watched it for the second time today. Leo’s acting is beyond amazing especially towards the end. It’s definitely a movie that leaves you on the edge of your seat.

    End was amazing and I very much recommend.