sophiecg has logged 82 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Dolemite Is My Name

Dolemite Is My Name

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunger Games: Catching Fire

The Hunger Games: Catching Fire

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Good Boys

Good Boys

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Luce

Luce

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Coherence

Coherence

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Thoroughbreds

Thoroughbreds

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Late Night

Late Night

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
High School Musical

High School Musical

2006
×
Read the review Edit this entry  
02
The Great Gatsby

The Great Gatsby

2013
×
Read the review Edit this entry  
01
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Lemonade Mouth

Lemonade Mouth

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
Popstar: Never Stop Never Stopping

Popstar: Never Stop Never Stopping

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Last Christmas

Last Christmas

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Little Miss Sunshine

Little Miss Sunshine

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Paterson

Paterson

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Grinch

The Grinch

2018
×
Read the review Edit this entry  
31
American Honey

American Honey

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
About Time

About Time

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Matrix

The Matrix

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
My Favorite Shapes by Julio Torres

My Favorite Shapes by Julio Torres

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Sisterhood of the Traveling Pants 2

The Sisterhood of the Traveling Pants 2

2008
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Sisterhood of the Traveling Pants

The Sisterhood of the Traveling Pants

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Kiki's Delivery Service

Kiki's Delivery Service

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
mid90s

mid90s

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Despicable Me 3

Despicable Me 3

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
27
Shark Tale

Shark Tale

2004
×
Read the review Edit this entry  
26
Annihilation

Annihilation

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Bo Burnham: What.

Bo Burnham: What.

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Bo Burnham: Make Happy

Bo Burnham: Make Happy

2016
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Burn After Reading

Burn After Reading

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Primal Fear

Primal Fear

1996
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Spectacular Now

The Spectacular Now

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Megamind

Megamind

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry