• Flipped

    Flipped

    ★★★

    I recognized all the disney actors in this with a swiftness.
    I loved this book in middle school! movie was good too but I feel like the back and forth structure translates better to book format than movie format. felt kind of tedious at times. still cute af though

  • Loki

    Loki

    ★★★

    Started so strong. Ended so ???????
    I have a hard time caring about even the most heartfelt of marvel romances and this was just not even close to that

  • Popstar: Never Stop Never Stopping

    Popstar: Never Stop Never Stopping

    ★★★★½

    I love my White Butt Jeans

  • Grease

    Grease

    ★★★½

    this is one of my fav musical soundtracks but I do have to admit that the glee cast outsold on almost every song (ESPECIALLY there are worse things I could do)

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    Santa Ricotta!

  • Kajillionaire

    Kajillionaire

    ★★★★

    back on my watching good movies grind love to see it
    yesterday I reread the short story Why Don’t We Dance by Raymond Carver and it had the exact same emotions and vibes as this movie. what are those emotions and vibes? literally could not tell you if I tried

  • No Sudden Move

    No Sudden Move

    guys DO NOT be like me and think “awesome I will watch this movie because kieran culkin is in it and I love kieran culkin.” you will be sorely disappointed ‼️‼️

  • Luca

    Luca

    ★★★★

    CUTEST SHIT EVER 😭😭😭😭😭😭🥺🥺🥺🥺🥺🥺rly does feel like pixar made a studio ghibli movie

  • In the Heights

    In the Heights

    ★★★½

    visually stunning! 😍😍😍 fun watch

  • How to Train Your Dragon

    How to Train Your Dragon

    ★★★

    I mean yeah sure

  • Bo Burnham: Inside

    Bo Burnham: Inside

    ★★★★½

    since I watched this for the first time, I:
    1. have read some rly good criticism of it
    2. have seen an AGGRESSIVE amount of tiktok content praising this special in the most annoying way possible
    and I still love it, but I’m not as in awe as I was before. if I’m being honest I prefer the first half to the second 😳 and prefer both what and make happy over inside 😳....but also....if you showed this special to me last april-august I might have felt different

  • Plan B

    Plan B

    ★★★½

    surprisingly well written. much better than I expected. crying as I write this bc I keep thinking about the end :’)
    and yeah it’s similar to booksmart unpregnant etc but consider this: it’s not white