Sort by

sophie has logged 35 entries for films during February 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
Thor: Ragnarok

Thor: Ragnarok

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mute

Mute

2018
×
Read the review Edit this entry  
25
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Split

Split

2016
×
★★★½
Edit this entry  
21
Heathers

Heathers

1988
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Fifty Shades Darker

Fifty Shades Darker

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
19
Grease

Grease

1978
×
★★½
Edit this entry  
19
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Eddie the Eagle

Eddie the Eagle

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
This Is the End

This Is the End

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Baby Driver

Baby Driver

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Moulin Rouge!

Moulin Rouge!

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Molly's Game

Molly's Game

2017
×
★★★½
Edit this entry  
13
Hairspray

Hairspray

2007
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Ex Machina

Ex Machina

2014
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

Sweeney Todd: The Demon Barber of Fleet Street

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
12
Logan

Logan

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Impossible

The Impossible

2012
×
★★★★
Edit this entry  
11
Lars and the Real Girl

Lars and the Real Girl

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
The Silence of the Lambs

The Silence of the Lambs

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
10
The Social Network

The Social Network

2010
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

The Adventures of Priscilla, Queen of the Desert

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Marie Antoinette

Marie Antoinette

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Dark Knight

The Dark Knight

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
Benny & Joon

Benny & Joon

1993
×
★★★
Edit this entry  
04
Kingsman: The Golden Circle

Kingsman: The Golden Circle

2017
×
★½
Read the review Edit this entry  
04
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★½
Edit this entry  
04
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
03
Pride

Pride

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
03
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
★★★★★
Read the review Edit this entry