Sort by

sophie has logged 50 entries for films during May 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Glengarry Glen Ross

Glengarry Glen Ross

1992
×
★★½
Edit this entry  
31
Do the Right Thing

Do the Right Thing

1989
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Living in Oblivion

Living in Oblivion

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Disco Pigs

Disco Pigs

2001
×
★★★½
Edit this entry  
28
Meantime

Meantime

1983
×
★★★½
Edit this entry  
27
Boy

Boy

2010
×
★★★½
Edit this entry  
26
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Mommy

Mommy

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
24
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Far from Heaven

Far from Heaven

2002
×
★★★★
Edit this entry  
22
Nine to Five

Nine to Five

1980
×
★★★★
Edit this entry  
21
Raging Bull

Raging Bull

1980
×
★★★½
Edit this entry  
20
Buffalo '66

Buffalo '66

1998
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
A Most Violent Year

A Most Violent Year

2014
×
★★★½
Edit this entry  
18
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Broadcast News

Broadcast News

1987
×
★★★★
Edit this entry  
16
Fury

Fury

2014
×
★★★½
Edit this entry  
15
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★½
Edit this entry  
15
The Red Shoes

The Red Shoes

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Who's Afraid of Virginia Woolf?

Who's Afraid of Virginia Woolf?

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Hollywood

Hollywood

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Wind That Shakes the Barley

The Wind That Shakes the Barley

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Mikey and Nicky

Mikey and Nicky

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Collateral

Collateral

2004
×
★★★★½
Edit this entry  
12
Picnic at Hanging Rock

Picnic at Hanging Rock

1975
×
★★★
Edit this entry  
11
Coraline

Coraline

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
American History X

American History X

1998
×
★★★½
Edit this entry  
10
Happy-Go-Lucky

Happy-Go-Lucky

2008
×
★★★★
Edit this entry  
10
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Naked

Naked

1993
×
★★★★
Edit this entry  
09
Harold and Maude

Harold and Maude

1971
×
★★★★★
Edit this entry  
09
Midnight Cowboy

Midnight Cowboy

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★½
Edit this entry  
07
The Love Witch

The Love Witch

2016
×
★★★
Edit this entry  
07
The Producers

The Producers

1967
×
★★★
Edit this entry  
07
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Looper

Looper

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
06
Her Smell

Her Smell

2018
×
★★★
Edit this entry  
05
Airplane!

Airplane!

1980
×
★★★★
Edit this entry  
05
National Theatre Live: Frankenstein

National Theatre Live: Frankenstein

2011
×
★★★★
Edit this entry  
05
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★
Edit this entry  
04
Under the Skin

Under the Skin

2013
×
★★½
Edit this entry  
04
Silver Linings Playbook

Silver Linings Playbook

2012
×
★★★½
Edit this entry  
03
Columbus

Columbus

2017
×
★★★½
Edit this entry  
03
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★½
Edit this entry  
02
The Wedding Singer

The Wedding Singer

1998
×
★★★
Edit this entry  
02
The Truman Show

The Truman Show

1998
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Commitments

The Commitments

1991
×
★★★★
Edit this entry