Sophie has logged 205 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
26
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★½
Edit this entry  
26
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lego Movie 2: The Second Part

The Lego Movie 2: The Second Part

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
20
Jack Whitehall: Christmas with my Father

Jack Whitehall: Christmas with my Father

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mickey's Twice Upon a Christmas

Mickey's Twice Upon a Christmas

2004
×
★★★
Edit this entry  
08
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★
Edit this entry  
07
Oh, Hello on Broadway

Oh, Hello on Broadway

2017
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
07
John Mulaney: The Comeback Kid

John Mulaney: The Comeback Kid

2015
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
07
John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
06
The Kacey Musgraves Christmas Show

The Kacey Musgraves Christmas Show

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
★★★½
Edit this entry  
01
Memories of Christmas

Memories of Christmas

2018
×
★★
Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
24
Nativity!

Nativity!

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Iliza Shlesinger: Unveiled

Iliza Shlesinger: Unveiled

2019
×
★★★½
Edit this entry  
22
The Knight Before Christmas

The Knight Before Christmas

2019
×
★★★
Edit this entry  
21
Noelle

Noelle

2019
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
19
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
02
Daddy's Home 2

Daddy's Home 2

2017
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
31
Bruce Almighty

Bruce Almighty

2003
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
Level Sixteen

Level Sixteen

2018
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
He's Just Not That Into You

He's Just Not That Into You

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Rocketman

Rocketman

2019
×
★★★½
Edit this entry  
08
Tall Girl

Tall Girl

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
06
Harry Potter and the Philosopher's Stone

Harry Potter and the Philosopher's Stone

2001
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Failure to Launch

Failure to Launch

2006
×
★★★
Edit this entry  
04
The Ugly Truth

The Ugly Truth

2009
×
★★★½
Edit this entry  
04
Mr. Deeds

Mr. Deeds

2002
×
★★★½
Edit this entry  
01
Hocus Pocus

Hocus Pocus

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Mo Gilligan: Momentum

Mo Gilligan: Momentum

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Grown Ups 2

Grown Ups 2

2013
×
★★★½
Edit this entry  
28
Bridesmaids

Bridesmaids

2011
×
★★★★
Edit this entry  
26
The 40 Year Old Virgin

The 40 Year Old Virgin

2005
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
25
Film Stars Don't Die in Liverpool

Film Stars Don't Die in Liverpool

2017
×
★★★½
Edit this entry  
24
Aladdin

Aladdin

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
23
Never Been Kissed

Never Been Kissed

1999
×
★★★
Edit this entry  
22
How to Lose a Guy in 10 Days

How to Lose a Guy in 10 Days

2003
×
★★★½
Edit this entry  
21
27 Dresses

27 Dresses

2008
×
★★★½
Edit this entry  
20
Miss Congeniality

Miss Congeniality

2000
×
★★★½
Edit this entry  
19
The Devil Wears Prada

The Devil Wears Prada

2006
×
★★★★
Edit this entry  
18
Alice Fraser: The Resistance

Alice Fraser: The Resistance

×
★★★★
Edit this entry  
16
Falling Inn Love

Falling Inn Love

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
15
The Proposal

The Proposal

2009
×
★★★★
Edit this entry  
14
Due Date

Due Date

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Space Jam

Space Jam

1996
×
★★★½
Edit this entry  
12
Chris Ramsey: Approval Needed

Chris Ramsey: Approval Needed

2019
×
★★★½
Edit this entry  
10
Sarah Millican: Outsider

Sarah Millican: Outsider

2016
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Big Daddy

Big Daddy

1999
×
★★★½
Edit this entry