RSS feed for Sophie
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
10
Days of Being Wild

Days of Being Wild

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
That's Carry On!

That's Carry On!

1977
×
★★
Read the review Edit this entry  
02
Carry On England

Carry On England

1976
×
Read the review Edit this entry  
26
Macbeth

Macbeth

1971
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Are You Being Served?

Are You Being Served?

1977
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lady in Question

The Lady in Question

1940
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Truth About Cats & Dogs

The Truth About Cats & Dogs

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Rock & Rule

Rock & Rule

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carry On Behind

Carry On Behind

1975
×
★½
Read the review Edit this entry  
14
Naked Alibi

Naked Alibi

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Pillow Book

The Pillow Book

1996
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Carry On Dick

Carry On Dick

1974
×
★★
Read the review Edit this entry  
07
Carry On Girls

Carry On Girls

1973
×
★½
Read the review Edit this entry  
05
Carry On Matron

Carry On Matron

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Scream

Scream

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Casper

Casper

1995
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Carry On at Your Convenience

Carry On at Your Convenience

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Strictly Ballroom

Strictly Ballroom

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Carry On Henry

Carry On Henry

1971
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
Henry V

Henry V

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Carry On Loving

Carry On Loving

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Carry On Up the Jungle

Carry On Up the Jungle

1970
×
★½
Read the review Edit this entry  
10
Femme Fatale

Femme Fatale

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Carry On Camping

Carry On Camping

1969
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Sheik

The Sheik

1921
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Human Desire

Human Desire

1954
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Love on the Dole

Love on the Dole

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Downton Abbey

Downton Abbey

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Carry On Up the Khyber

Carry On Up the Khyber

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Last Temptation of Christ

The Last Temptation of Christ

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Carry On Follow That Camel

Carry On Follow That Camel

1967
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Wild Rose

Wild Rose

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Carry On Don't Lose Your Head

Carry On Don't Lose Your Head

1966
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Spectre

Spectre

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
14
Carry On Screaming

Carry On Screaming

1966
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Rocky Horror Picture Show

The Rocky Horror Picture Show

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Incredibles

The Incredibles

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Good Morning, Boys!

Good Morning, Boys!

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Mata Hari

Mata Hari

1931
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Sudden Fear

Sudden Fear

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Carry On Cowboy

Carry On Cowboy

1965
×
★★½
Read the review Edit this entry  
07
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Indiscreet

Indiscreet

1958
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Carry On Cleo

Carry On Cleo

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Carry On Spying

Carry On Spying

1964
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Tomorrow Never Dies

Tomorrow Never Dies

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Samson and Delilah

Samson and Delilah

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry