• Mission: Impossible III

    Mission: Impossible III

    ★★★

    billy crudup I’ll accept any mission you need 🫡

  • Mission: Impossible II

    Mission: Impossible II

    ★★★

    fun as hell but also tom cruise’s hair was distractingly shiny

  • Past Lives

    Past Lives

    ★★★★★

    The type of movie that won’t get out of your head and will have you questioning every single decision you’ve made in your life. The people in your life who have come and gone. It makes you think about how to really be there for the people you love. How one person in your life can be the entry into a specific feeling that only you understand.

    A powerhouse debut from Celine Song and I can’t wait to see what she does next!

  • Modern Romance

    Modern Romance

    ★★★★

    triggering

  • The Little Mermaid

    The Little Mermaid

    ★★

    imagine being trapped for 3 days listening to someone as dull as prince Eric talk your ear off without being able to tell him to shut up! my literal nightmare!!!!

    Halle Bailey innocent.

  • Fast X

    Fast X

    Depressing

  • Pulse

    Pulse

    ★★★★★

    Can’t remember the last time a movie made me feel the way I just did watching this—utterly terrified and so incredibly alone. I am a shell of a human rn. 10/10 would recommend.

  • A Tale of Sorrow and Sadness

    A Tale of Sorrow and Sadness

    ★★★★

    seijun you’re a dang ass freak for this one

  • BlackBerry

    BlackBerry

    ★★★★½

    Absolutely hell YES. Listened to the soundtrack on my walk home and it is near perfect

  • Tokyo Drifter

    Tokyo Drifter

    ★★★★

    absolutely dripping with style all over the place holy moly

  • Kagero-za

    Kagero-za

    ★★★★

    holy shit

  • Guardians of the Galaxy Vol. 3

    Guardians of the Galaxy Vol. 3

    ★★½

    Got emotionally manipulated by a fake ass baby raccoon and I am not afraid to admit it