• Conversations with Friends

    ★★

  • Top Gun: Maverick

    ★★★

  • Spring Awakening: Those You've Known

  • Everything Everywhere All at Once

    ★★★★½

  • The Batman

    ★★★

  • The Matrix Resurrections

  • Don't Look Up

  • West Side Story

    ★★★★

  • Licorice Pizza

    ★★★★

  • All Too Well: The Short Film

  • tick, tick...BOOM!

    ★★★

  • Encanto

    ★★½

  • No Time to Die

    ★★★

  • Come From Away

    ★★★½

  • Spencer

    ★★★★½

  • Belfast

    ★★½

  • The Power of the Dog

    ★★★★½

  • C'mon C'mon

    ★★★★½

  • The Green Knight

    ★★★★

  • Bergman Island

  • The French Dispatch

    ★★★★

  • Drive My Car

    ★★★★★

  • The Worst Person in the World

    ★★★★★

  • In the Heights

  • Bo Burnham: Inside

  • Mare of Easttown

  • Godzilla vs. Kong

  • I'm Your Man

    ★★★½

  • Together Together

    ★★★½

  • CODA

    ★★★½

  • Summer of Soul (...or, When the Revolution Could Not Be Televised)

  • Let Them All Talk

    ★★★½

  • Folklore: The Long Pond Studio Sessions

    ★★★★★

  • The Undoing

    ★★

  • Shithouse

    ★★★★

  • I'm Your Woman

    ★★★½

  • The Kid Detective

    ★★★★½

  • Another Round

    ★★★★

  • One Night in Miami...

    ★★★★½

  • I'm Thinking of Ending Things

    ★★★½

  • Hamilton

  • Normal People

    ★★★★

  • Middleditch & Schwartz

    ★★★★★

  • Chris D'Elia: No Pain

    ★★★

  • Tigertail

    ★★★½

  • Shiva Baby

    ★★★★½

  • Whitmer Thomas: The Golden One

    ★★★★½

  • Emma.

    ★★★★

  • To All the Boys: P.S. I Still Love You

    ★★½

  • Disclosure

  • Minari

    ★★★★½

  • Palm Springs

    ★★★★½

  • Promising Young Woman

    ★★½

  • Miss Americana

    ★★★

  • John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

    ★★★★

  • Star Wars: The Rise of Skywalker

    ★★

  • Little Women

    ★★★★★

  • The Gentlemen

    ★★

  • 1917

  • Mike Birbiglia: The New One

    ★★★★

  • Dark Waters

    ★★★½

  • Feast of the Seven Fishes

    ★★★

  • Let It Snow

    ★★

  • Seth Meyers: Lobby Baby

    ★★★½

  • Jenny Slate: Stage Fright

    ★★★★

  • The Irishman

    ★★★★

  • Between Two Ferns: The Movie

    ★★★

  • A Beautiful Day in the Neighborhood

    ★★★½

  • Knives Out

    ★★★★½

  • Sound of Metal

    ★★★★½

  • Just Mercy

    ★★★

  • Hustlers

    ★★★★