Sort by

sophie has logged 170 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Feast of the Seven Fishes

Feast of the Seven Fishes

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Yours, Mine & Ours

Yours, Mine & Ours

2005
×
★★
Edit this entry  
26
Little Women

Little Women

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Landline

Landline

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Bridget Jones's Diary

Bridget Jones's Diary

2001
×
Read the review Edit this entry  
21
Brick

Brick

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Hasan Minhaj: Homecoming King

Hasan Minhaj: Homecoming King

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
21
Almost Famous

Almost Famous

2000
×
★★★★
Edit this entry  
18
Dark Waters

Dark Waters

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
A Christmas Prince

A Christmas Prince

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
13
Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

Mike Birbiglia: My Girlfriend's Boyfriend

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
11
No Strings Attached

No Strings Attached

2011
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Leap Year

Leap Year

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
28
The Darjeeling Limited

The Darjeeling Limited

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Princess Bride

The Princess Bride

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★★½
Edit this entry  
23
Man Up

Man Up

2015
×
★★★
Edit this entry  
22
The End of the Tour

The End of the Tour

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Playing It Cool

Playing It Cool

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
16
Black Mirror: Smithereens

Black Mirror: Smithereens

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Juliet, Naked

Juliet, Naked

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Let It Snow

Let It Snow

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Mississippi Grind

Mississippi Grind

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Sliding Doors

Sliding Doors

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Hot Rod

Hot Rod

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Election

Election

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jenny Slate: Stage Fright

Jenny Slate: Stage Fright

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Fun Size

Fun Size

2012
×
Read the review Edit this entry  
20
Stuck in Love

Stuck in Love

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Pride & Prejudice

Pride & Prejudice

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Talented Mr. Ripley

The Talented Mr. Ripley

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
You've Got Mail

You've Got Mail

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Wag the Dog

Wag the Dog

1997
×
★★★
Edit this entry  
13
Up in the Air

Up in the Air

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Eat Pray Love

Eat Pray Love

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
Juno

Juno

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
Read the review Edit this entry  
28
Notting Hill

Notting Hill

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
All the President's Men

All the President's Men

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Between Two Ferns: The Movie

Between Two Ferns: The Movie

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry