Sort by

Sophie has logged 95 entries for films during 2021.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★★½
Edit this entry  
24
West Side Story

West Side Story

2021
×
★★★★
Edit this entry  
23
Rope

Rope

1948
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Belle and Sebastian

Belle and Sebastian

2013
×
★★★
Edit this entry  
25
Jennifer's Body

Jennifer's Body

2009
×
★★★★
Edit this entry  
25
A Chorus Line

A Chorus Line

1985
×
★★★
Edit this entry  
24
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lorax

The Lorax

2012
×
Edit this entry  
24
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Edit this entry  
21
Raw

Raw

2016
×
★★★
Edit this entry  
20
School of Rock

School of Rock

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Gone Girl

Gone Girl

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
14
All Too Well: The Short Film

All Too Well: The Short Film

2021
×
Edit this entry  
07
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Coal Miner's Daughter

Coal Miner's Daughter

1980
×
★★★½
Edit this entry  
04
The Importance of Being Earnest

The Importance of Being Earnest

2002
×
★★★★
Edit this entry  
31
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Dune

Dune

2021
×
Edit this entry  
29
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Tangled

Tangled

2010
×
★★★½
Edit this entry  
10
The Sweetest Thing

The Sweetest Thing

2002
×
★★½
Edit this entry  
08
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
07
The Emperor's New Groove

The Emperor's New Groove

2000
×
★★★½
Edit this entry  
30
Through a Glass Darkly

Through a Glass Darkly

1961
×
★★★★
Edit this entry  
22
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
★★★★★
Read other review Edit this entry  
20
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Edit this entry  
09
Nashville

Nashville

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
09
BlacKkKlansman

BlacKkKlansman

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Dance, Girl, Dance

Dance, Girl, Dance

1940
×
★★★★
Edit this entry  
09
Now, Voyager

Now, Voyager

1942
×
★★★★
Edit this entry  
07
Bells Are Ringing

Bells Are Ringing

1960
×
★★★½
Edit this entry  
07
Funeral Parade of Roses

Funeral Parade of Roses

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★★
Edit this entry  
05
Persepolis

Persepolis

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Tesla

Tesla

2020
×
★★★½
Edit this entry  
04
Contempt

Contempt

1963
×
★★★★
Edit this entry  
03
In the Heights

In the Heights

2021
×
★★★
Edit this entry  
02
Twin Peaks: Fire Walk with Me

Twin Peaks: Fire Walk with Me

1992
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Adaptation.

Adaptation.

2002
×
★★★★
Edit this entry  
28
Night on Earth

Night on Earth

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Paper Moon

Paper Moon

1973
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Le Samouraï

Le Samouraï

1967
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Flightplan

Flightplan

2005
×
★★★★
Edit this entry  
22
Promising Young Woman

Promising Young Woman

2020
×
★★★
Edit this entry  
21
Amadeus

Amadeus

1984
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Cruella

Cruella

2021
×
★★★½
Edit this entry  
16
10 Things I Hate About You

10 Things I Hate About You

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
15
All That Jazz

All That Jazz

1979
×
★★★★
Edit this entry  
14
Cries and Whispers

Cries and Whispers

1972
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry