Letterboxd — Your life in film

Forgotten password?

×
Gillian

Gillian

Pro
  • Activity
  • Activity
  • Films
  • Diary
  • Reviews
  • Watchlist
  • Lists
  • Likes
  • Tags
  • Network
  • Stats
  • RSS feed for Gillian
  • Watched
  • Diary
  • Reviews
  • Ratings
  • Account Filters
    • Show watched films
    • Hide watched films
    • Show liked films
    • Hide liked films
    • Show rated films
    • Hide rated films
    • Show logged films
    • Hide logged films
    • Show reviewed films
    • Hide reviewed films
    • Show films in watchlist
    • Hide films in watchlist
    • Show films you own
    • Hide films you own
  • Content Filters
    • Show short films
    • Hide short films
    • Show TV shows
    • Hide TV shows
    • Hide documentaries
    • Hide unreleased titles
    • Show obscure films
    • Hide obscure films
Sort by
  • When Reviewed
  • Review Activity
  • Film Name
  • Release Date
    • Newest First
    • Earliest First
  • Gillian’s Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Average Rating
    • Highest First
    • Lowest First
  • Film Length
    • Shortest First
    • Longest First
  • Film Popularity
  • All time
  • 2021
  • 2020
  • 2019
  • 2018
  • 2017
  • 2015
  • All ratings
  • ★★★★★
  • ★★★★½
  • ★★★★
  • ★★★½
  • ★★★
  • ★★½
  • ★★
  • ★½
  • ★
  • ½
  • No rating
  • What Lies Below

    What Lies Below 2020

    ★★★ Watched by Gillian 06 Apr, 2021

    The first third was ROUGH but wow a horror plot that hasn't been done to death the past ten years.

  • Come True

    Come True 2020

    ★★★★ Watched by Gillian 02 Apr, 2021

    Weirdest movie I've watched in a long time, Jesus

  • Godzilla vs. Kong

    Godzilla vs. Kong 2021

    ★★★ Watched by Gillian 02 Apr, 2021

    Way too much beggining. We needed about a good 10 minutes chopped off the first few plot points. Once you get to the good stuff, though, the good stuff is pretty good. Very fun monster time.

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2 2012

    ★ Watched by Gillian 02 Apr, 2021

    Renesme is guh-ROSS, I hate the cgi in this movie so much and they invented an action sequence with some sick ass kills and then they fucking TOOK IT BACK? nuh uh. No.

  • The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1

    The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 1 2011

    ★★★ Watched by Gillian 02 Apr, 2021

    Okay HELL YEAH they get some actual plot and some pretty fun pregnancy body horror. This is still not a good movie.

  • The Twilight Saga: Eclipse

    The Twilight Saga: Eclipse 2010

    ★★ Watched by Gillian 02 Apr, 2021

    These three really need to just be one movie, well edited.

  • The Twilight Saga: New Moon

    The Twilight Saga: New Moon 2009

    ★★ Watched by Gillian 02 Apr, 2021

    Finally getting a little plot.

  • Twilight

    Twilight 2008

    ★½ Rewatched by Gillian 02 Apr, 2021

    Honestly, less plot than I remembered.

  • The Block Island Sound

    The Block Island Sound 2020

    ★★★★ Watched by Gillian 17 Mar, 2021

    Pretty fun, fair characters, lots of reasons why someone might be acting a biiiit erratic that aren't spoopy movie staples.

  • The Blackwell Ghost

    The Blackwell Ghost 2017

    ★★★★ Watched by Gillian 13 Mar, 2021

    Great spoopy movie to have on in the background? Some of the acting was a little rough, but treating it like you are watching paranormal caught on camera with spooky found footage is key.

  • Sea Fever

    Sea Fever 2019

    ★★★½ Added by Gillian 1

    I have not cringed at body horror so hard. Euuuurgh so good.

  • I See You

    I See You 2019

    ★★★★ Watched by Gillian 23 Feb, 2021

    Love a good bit of justice

Newer
Older
  • 1
  • 2
  • 3
  • …
  • 37

Review Tags

34
  • spooptober
  • 31-31-31
  • october challenge
  • hooptober
  • kingtober
  • march monsters
  • may came from outer space
  • netflix
  • horror
  • spanish language horror
  • april
  • o canada july
  • theater
  • 2018
  • documentary
  • final girls
  • found footage
  • hulu
  • shudder.tv
  • theatre
  • august zombies
  • buttrockuary
  • comedy
  • family dysfunction
  • folk horror
  • france
  • greek
  • indie
  • june dolls
  • mayliens
  • november
  • rewatch
  • About
  • News
  • Pro
  • Apps
  • Year in Review
  • Gift Guide
  • Podcast
  • Help
  • Terms
  • API
  • Contact
Twitter Facebook Instagram

© Letterboxd Limited. Made by fans in Auckland, New Zealand. Film data from TMDb. Mobile site.
This site is protected by reCAPTCHA and the Google privacy policy and terms of service apply.