Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
06
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Bodies Bodies Bodies

Bodies Bodies Bodies

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The New York Ripper

The New York Ripper

1982
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Chup

Chup

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Number 23

The Number 23

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Tombs of the Blind Dead

Tombs of the Blind Dead

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Night of the Creeps

Night of the Creeps

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Birds

The Birds

1963
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Inferno

Inferno

1980
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Murder-Rock: Dancing Death

Murder-Rock: Dancing Death

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Evil Dead

The Evil Dead

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Tales from the Crypt

Tales from the Crypt

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Om Shanti Om

Om Shanti Om

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Cosmopolis

Cosmopolis

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ænigma

Ænigma

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Brahmāstra Part One: Shiva

Brahmāstra Part One: Shiva

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Kaagaz Ke Phool

Kaagaz Ke Phool

1959
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Decision to Leave

Decision to Leave

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
From a Whisper to a Scream

From a Whisper to a Scream

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cobra

Cobra

2022
×
★★
Edit this entry  
04
M. Butterfly

M. Butterfly

1993
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Manhattan Baby

Manhattan Baby

1982
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Lokkhi Chhele

Lokkhi Chhele

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Uncanny

The Uncanny

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Orphan: First Kill

Orphan: First Kill

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Orphan

Orphan

2009
×
★★★★
Edit this entry  
28
Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

Stereo (Tile 3B of a CAEE Educational Mosaic)

1969
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Devil's Honey

The Devil's Honey

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Prey

Prey

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Dil Se..

Dil Se..

1998
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Nope

Nope

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
The Weekend Away

The Weekend Away

2022
×
★★
Edit this entry  
21
Crimes of the Future

Crimes of the Future

1970
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Zombie 3

Zombie 3

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Jaws

Jaws

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Laal Singh Chaddha

Laal Singh Chaddha

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
16
Libido

Libido

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Rang De Basanti

Rang De Basanti

2006
×
Read the review Edit this entry  
14
Spider

Spider

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zombie Flesh Eaters

Zombie Flesh Eaters

1979
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Predator

The Predator

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Predators

Predators

2010
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Gone in the Night

Gone in the Night

2022
×
Edit this entry  
10
Predator 2

Predator 2

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Predator

Predator

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry