Sort by

Soumajit has logged 32 entries for films during March 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
RJ Madonna

RJ Madonna

2022
×
★★
Edit this entry  
31
Two Evil Eyes

Two Evil Eyes

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Walk

The Long Walk

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Cat o' Nine Tails

The Cat o' Nine Tails

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Wild Strawberries

Wild Strawberries

1957
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Trauma

Trauma

1993
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Sleepless

Sleepless

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Session 9

Session 9

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Worst Person in the World

The Worst Person in the World

2021
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
The Stendhal Syndrome

The Stendhal Syndrome

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Master

Master

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Idiot

The Idiot

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Tiktiki

Tiktiki

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Basanta Bilap

Basanta Bilap

1973
×
★★★★
Edit this entry  
18
Yeh Jawaani Hai Deewani

Yeh Jawaani Hai Deewani

2013
×
★★★½
Edit this entry  
17
After Yang

After Yang

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Pelts

Pelts

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Turning Red

Turning Red

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Jenifer

Jenifer

2005
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
The Bird with the Crystal Plumage

The Bird with the Crystal Plumage

1970
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Four Flies on Grey Velvet

Four Flies on Grey Velvet

1971
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Fresh

Fresh

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Good Boss

The Good Boss

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Inferno

Inferno

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Shut In

Shut In

2022
×
★★½
Edit this entry  
06
Opera

Opera

1987
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Tenebre

Tenebre

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
House

House

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
Bestia

Bestia

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Souvenir: Part II

The Souvenir: Part II

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Suspiria

Suspiria

1977
×
★★★★★
Read the review Edit this entry