• Bodies Bodies Bodies

    Bodies Bodies Bodies

    ★★★

    See...that's why TikTok should be banned!

    Omg Among us vibes are so original but you know what's wrong with that game...it's fun when you play it for 5 minutes or so but it gets extremely boring as ppl start talking rough at eachother in chat and it just goes on for another one and half hour!

    Bodies Bodies Bodies, I found extremely exciting in it's first act where all friends start crowding in the big isolated mansion of one of…

  • Zombie Flesh Eaters

    Zombie Flesh Eaters

    ★★★★★

    This zombie has runny nose..eww!

    Splinter gets fully forced into an eyeball and zombies, in circle, eating raw chewy meat of fresh deadbodies like me and my buddies used to eat grilled up mutton steak in many of those crazy nights where we smoke and dance around a campfire, after leaving some rock music playlist on in the music system. Caribbean drum beats, straight on silliness, worm-eyed zombies in trade walk, naked women caught in a pervert's eye, flat characters…

  • The New York Ripper

    The New York Ripper

    ★★★★★

    I must try that toe job thing with someone..it looks impressive to catch a woman right on spot out of her vanity...! Sorry for now I start having perversive thoughts. The New York Ripper is pure madness..faint hearted ppl will faint, murderers will be pleased for getting new ideas on stock and horny folks will start masturbating on an instant..so it's mad, am i right?

    When half of the New York get high on sex there a Donald Duck voiced…

  • Night of the Living Dead

    Night of the Living Dead

    ★★★★★

    Every zombie movies are scary untill something real breaks into your dream and gives you the creeps!

    "They're Coming to Get You, Barbara!"

    Romero's legendary zombie movies are true work of genius; holds reflections of real horrors from this world where we live in; collab with allready fascinating genre output in a horror movie standard to cut wide open the bright white skin of American culture and comment on the nature of guts, they've got inside for what they feel…

  • Chup

    Chup

    ★★★★★

    "A serial killer in Bollywood....must be tempting!"

    Taran Adarsh couldn't survive there, I guarantee.

    Chup is the type of movie that, I never even thought, can be made in Bollywood. After Raman Raghab 2.0, not a single serial killer movie from here, in my knowledge, has seriously tackled its psycho in the lead so perfectly in a desi way that you'll instantly start loving their arts of killing without asking for a visa of Italian giallos or South Korean thrillers.…

  • The Number 23

    The Number 23

    ★★★½

    Each parent contributes 23 chromosomes to the start of human life. The nuclei of cells in human bodies have 46 chromosomes made out of 23 pairs. Egg and sperm cells in humans have 23 chromosomes which fuse and divide to create an embryo..(offcourse I've collected the info from somewhere..for I don't know a shit about biology). But the thing is 23 number is creepy as hell: you see(?) even before your birth, 23 has contributed a lot already.

    But crazy…

  • Tombs of the Blind Dead

    Tombs of the Blind Dead

    ★★★★

    Stop screaming you bitches! Don't you see they don't have eyes?!

    Shut the fuck up and they won't bite you..

    What can be the better ways of spending boring hours of late night hang-over (as you wait for your dudes to join you with a positive premonition of they won't come anymore) than to oscillate in and out of these kinds of horror films which are half on zombies, half on witchcraft/satanic rituals, half on haunted house thrills, half fills…

  • Night of the Creeps

    Night of the Creeps

    ★★★★½

    Atkins, dude, "thrill me!"

    Cracked open into the outer space at steam-spouting corridors of an alien spacecraft with a squad of pint-sized naked rooster aliens' bullet fights which ends as one of them send their subjects of crazy experiments towards Earth. What the...(?!), there I rubbed my eyes twice and replayed the sequence again...no mistakes? Indeed, this naked cockless rooster aliens are there with their exposed buttcracks! A solid opening..now you may start thinking(?): all these gonna go pretty bonkers…

  • The Birds

    The Birds

    ★★★★½

    Wow..

    ..in live action movies, instead of looking cute, angry birds do look angry!

    What's more to add here?!

    Anyone can see how scary this film is(evenmore than Psycho!), anyone can see how influential it's (Many horror directors followed this similar approach, same as Hitchcock, with the cats in their horror movies but I've not yet found any horror movies where birds are this crazy(Yes now I remember one, Fulci's Zombi 3?!)), anyone can see how real this whole goddamn…

  • Dead Ringers

    Dead Ringers

    ★★★★½

    Gynaecological instruments for surgery of mutant women...wtf?!

    Can't say why every horror films about twins reminds me S3E04 of CatDog (Teeth For Two)?!

    "separation can be a terrifying (or clarifying?!) thing."

    Cronenberg's visions now are like crossword puzzles to me. As any of his movie ends (after getting frustrated), I always leave my doubts (about what I've just seen) unsolved but they never let me relax till I find the full solutions of each row and column. Hints are always…

  • Inferno

    Inferno

    ★★★★★

    Instead of abominable creatures from Dante's Inferno, here in Argento's Inferno we've got bunch of stray cats and gutter rats avenging the human race out of their dignity!

    Only this time, it doesn't hit melancholic rather its felt so relaxed...!

    And there's a scene of rats, from the side of hell, eating someone alive...HELL yesss!

    Their sufferings bring the joy of dying in most fashionable ways, possible, and their struggles are gone all out of contexts, death is coming to…

  • Murder-Rock: Dancing Death

    Murder-Rock: Dancing Death

    ★★★★

    Here only disappointment is noone's dancing to the rock music...!

    ....but we've pretty ladies, their dance moves, boobs of all sizes, dreams, murders, sex, lies, perverts and all clues are leading this oneway investigation to one single conclusion that's: another giallo in my diary entry!!

    🔥Slashdance🔥

    Instead of a lo-fi giallo feature with 80s Fulci roaring sex, music and murder in ears of dance studio ppl(after so many days, finally here I'm..it's just felt like coming back to home again!)...if…