Daniel has logged 162 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
The Ewok Adventure

The Ewok Adventure

1984
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Life of Emile Zola

The Life of Emile Zola

1937
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Kiss the Girls

Kiss the Girls

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Ewoks: The Battle for Endor

Ewoks: The Battle for Endor

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Christmas Every Day

Christmas Every Day

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Die Hard

Die Hard

1988
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Green Lantern: First Flight

Green Lantern: First Flight

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Gettysburg

Gettysburg

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Glory

Glory

1989
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Justice League: Throne of Atlantis

Justice League: Throne of Atlantis

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Justice League: Doom

Justice League: Doom

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Superman/Batman: Apocalypse

Superman/Batman: Apocalypse

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League

LEGO DC Comics Super Heroes: Justice League vs. Bizarro League

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Justice League: The Flashpoint Paradox

Justice League: The Flashpoint Paradox

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Justice League Dark

Justice League Dark

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Army of Darkness

Army of Darkness

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
What We Do in the Shadows

What We Do in the Shadows

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

2020
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
22
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Carter's Army

Carter's Army

1970
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Christine

Christine

1983
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Troop Zero

Troop Zero

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Dead Zone

The Dead Zone

1983
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
19
Kick-Ass

Kick-Ass

2010
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Knuckleball!

Knuckleball!

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

Hillary's America: The Secret History of the Democratic Party

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Classic Albums - Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

Classic Albums - Pink Floyd - The Dark Side of the Moon

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Tales from the Darkside: The Movie

Tales from the Darkside: The Movie

1990
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Mr. Hobbs Takes a Vacation

Mr. Hobbs Takes a Vacation

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Twelve Monkeys

Twelve Monkeys

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
War and Peace

War and Peace

1956
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Kick-Ass 2

Kick-Ass 2

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Children's Hour

The Children's Hour

1961
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
My Fair Lady

My Fair Lady

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Killing

The Killing

1956
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Twin Peaks

Twin Peaks

1989
×
Read the review Edit this entry  
09
The Invisible Man

The Invisible Man

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
08
The Battered Bastards of Baseball

The Battered Bastards of Baseball

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Men of Honor

Men of Honor

2000
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Karate Kid Part II

The Karate Kid Part II

1986
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Seabiscuit

Seabiscuit

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Neptune

Neptune

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry