RSS feed for Salem
  • Parasite

    Parasite

    ★★★★★

    Hell yeahhh eat the rich

  • Annihilation

    Annihilation

    ★★★½

    I hated the first half hour of this movie and most of the dialogue but I am pretty much here for everything that happens in The Shimmer.

  • The Lighthouse

    The Lighthouse

    ★★★★★

    This movie is great for many reasons but one of them is Willem Dafoe has an incredible sailor voice

  • Bad Girls Go to Hell

    Bad Girls Go to Hell

    ★★★★½

    Wow Doris Wishman is the only director I care about. It’s a bummer that so much horror and sexploitation is a big boys’ club, and on a more insidious level it’s super upsetting that narratives about sexual assault and violence towards women are so often told by men. Like, the folks directly targeted by a particular kind of violence should probs have first say in how it’s portrayed?

    This movie feels like John Waters directed Carnival of Souls. It’s campy,…

  • Get Out

    Get Out

    ★★★★

    The rewatch value of this movie is insane. Thank you Jordan Peele for blessing us with such loving and passionately made horror ❤️

  • Rosemary's Baby

    Rosemary's Baby

    ★★★★★

    It’s frustrating how perfect this movie is

  • Tetsuo: The Iron Man

    Tetsuo: The Iron Man

    ★★★★½

    Oh my god

  • Bad Girls

    Bad Girls

    ★★½

    For a film about a femme relationship this is super male gazey. Like, giallo male gazey which I can honestly sometimes get behind as an aesthetic, but in the context of this movie it just feels weird? I wouldn’t say this isn’t worth watching, but like, Carol exists so you should probably just watch that instead?

  • It Chapter Two

    It Chapter Two

    ★½

    I really really wanted to like this but it’s really pretty awful? The comic relief character is given WAY more screen time than the others, which simultaneously leaves the rest of the cast underdeveloped, and instantly undermines the horror. There’s never a chance for atmosphere to build, because each time the film begins to, it’s softened with a joke. 

    The CGI is really, really awful, and aside from a few scenes with Beverly’s character, the film does a piss poor…

  • The Last Unicorn

    The Last Unicorn

    ★★★★½

    Wow this was so beautiful and funny and sweet. The animation is breathtaking and I could listen to Mia Farrow talk for hours

  • Onibaba

    Onibaba

    ★★★★½

    This was so good and scary and sad. The ending messed me up

  • Tank Girl

    Tank Girl

    ★★★½

    ❤️❤️❤️