Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
Women of the Night

Women of the Night

1948
×
★★★½
Edit this entry  
21
Three Times

Three Times

2005
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dead Ringers

Dead Ringers

1988
×
★★★★½
Edit this entry  
19
Aliens

Aliens

1986
×
★★★★
Edit this entry  
18
The Discreet Charm of the Bourgeoisie

The Discreet Charm of the Bourgeoisie

1972
×
★★★★
Edit this entry  
17
Tea and Sympathy

Tea and Sympathy

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
She's Gotta Have It

She's Gotta Have It

1986
×
★★★
Edit this entry  
15
The Tragedy of Macbeth

The Tragedy of Macbeth

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
The Lost Daughter

The Lost Daughter

2021
×
★★★½
Edit this entry  
10
Pather Panchali

Pather Panchali

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Night of the Hunter

The Night of the Hunter

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★½
Edit this entry  
06
The Lover

The Lover

1992
×
★★★½
Edit this entry  
04
M

M

1931
×
★★★★½
Edit this entry  
04
Big Fun in the Big Town

Big Fun in the Big Town

1986
×
Read the review Edit this entry  
02
Laura

Laura

1944
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
31
The Hunger

The Hunger

1983
×
★★★★
Edit this entry  
29
C'mon C'mon

C'mon C'mon

2021
×
★★★½
Edit this entry  
26
Don't Look Up

Don't Look Up

2021
×
★★½
Edit this entry  
24
Swan Song

Swan Song

2021
×
★★★½
Edit this entry  
23
Babylon

Babylon

1980
×
★★★★½
Edit this entry  
14
The French Dispatch

The French Dispatch

2021
×
★★★★
Edit this entry  
10
Ashes and Diamonds

Ashes and Diamonds

1958
×
★★★★
Edit this entry  
01
In the Name of the Father

In the Name of the Father

1993
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Spencer

Spencer

2021
×
★★★½
Edit this entry  
21
Last Night in Soho

Last Night in Soho

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
North Hollywood

North Hollywood

2021
×
★★½
Edit this entry  
11
No Time to Die

No Time to Die

2021
×
★★★★
Edit this entry  
09
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
Palm Springs

Palm Springs

2020
×
★★★½
Edit this entry  
06
In Bruges

In Bruges

2008
×
Edit this entry  
31
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★½
Edit this entry  
31
Maborosi

Maborosi

1995
×
★★★★
Edit this entry  
29
Bicycle Thieves

Bicycle Thieves

1948
×
★★★★
Edit this entry  
28
Boogie Nights

Boogie Nights

1997
×
★★★½
Edit this entry  
27
Silence

Silence

2016
×
★★★★
Edit this entry  
26
Sonatine

Sonatine

1993
×
★★★★★
Edit this entry  
25
Gummo

Gummo

1997
×
★★★
Edit this entry  
25
Bombay

Bombay

1995
×
★★★
Edit this entry  
24
Germany Pale Mother

Germany Pale Mother

1980
×
★★★½
Edit this entry  
22
Munich

Munich

2005
×
★★★
Edit this entry  
21
Burning

Burning

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Dune

Dune

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Before Midnight

Before Midnight

2013
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Toto and his Sisters

Toto and his Sisters

2014
×
★★★
Edit this entry  
14
The Third Man

The Third Man

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Birth

Birth

2004
×
★★★½
Edit this entry  
12
Before Sunset

Before Sunset

2004
×
★★★★
Edit this entry  
11
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Squid Game

Squid Game

2021
×
★★★★½
Edit this entry