Soupy has logged 356 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Circle

The Circle

2017
×
½
Edit this entry  
31
National Theatre Live: Fleabag

National Theatre Live: Fleabag

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Act

The Act

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
A Century of Energy

A Century of Energy

2015
×
★★★½
Edit this entry  
29
Field Niggas

Field Niggas

2015
×
★★★★
Edit this entry  
28
In the Darkness of Time

In the Darkness of Time

2001
×
★★★★½
Edit this entry  
28
An Hour with Alice

An Hour with Alice

2011
×
Read the review Edit this entry  
27
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Edit this entry  
25
Decalogue III

Decalogue III

1989
×
★★★½
Edit this entry  
25
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Starred Up

Starred Up

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Arrival of a Train at La Ciotat

The Arrival of a Train at La Ciotat

1896
×
Edit this entry  
24
Pauline

Pauline

2010
×
Read the review Edit this entry  
24
Romeo Must Die

Romeo Must Die

2000
×
Edit this entry  
24
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
Edit this entry  
24
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★
Edit this entry  
23
Dune

Dune

1984
×
★½
Read the review Edit this entry  
22
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
20
Varda by Agnès

Varda by Agnès

2019
×
★★★★
Edit this entry  
18
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
Monterey Pop

Monterey Pop

1968
×
★★★½
Edit this entry  
14
Early Spring

Early Spring

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Zeroville

Zeroville

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
The Farewell

The Farewell

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★
Edit this entry  
09
What Ever Happened to Baby Jane?

What Ever Happened to Baby Jane?

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Edit this entry  
05
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★½
Edit this entry  
01
A Scene at the Sea

A Scene at the Sea

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
30
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★
Edit this entry  
23
Y Tu Mamá También

Y Tu Mamá También

2001
×
★★★½
Edit this entry  
22
Pickpocket

Pickpocket

1998
×
★★★
Edit this entry  
19
Millennium Mambo

Millennium Mambo

2001
×
★★★★
Edit this entry  
18
Still Walking

Still Walking

2008
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Krakatit

Krakatit

1948
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Zodiac

Zodiac

2007
×
★★★
Edit this entry  
16
I Can't Sleep

I Can't Sleep

1994
×
★★★★½
Edit this entry  
14
Black Orpheus

Black Orpheus

1959
×
★★★½
Edit this entry  
13
Olive Kitteridge

Olive Kitteridge

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Beau Travail

Beau Travail

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
11
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Edit this entry  
10
Distant

Distant

2002
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Recollections of the Yellow House

Recollections of the Yellow House

1989
×
★★★½
Edit this entry  
05
Alice Doesn't Live Here Anymore

Alice Doesn't Live Here Anymore

1974
×
★★★
Edit this entry  
04
White Material

White Material

2009
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Wild at Heart

Wild at Heart

1990
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
M/Other

M/Other

1999
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Addiction

The Addiction

1995
×
★★★
Edit this entry  
31
Shame

Shame

1968
×
★★★★½
Edit this entry