• Poker Night

    ★★★

  • American Sniper

    ★★★★½

  • Interstellar

    ★★★★★

  • John Wick

    ★★★½

  • The Judge

    ★★★½

  • A Walk Among the Tombstones

    ★★★★

  • The Imitation Game

    ★★★★

  • Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

    ★★★★

  • Force Majeure

    ★★★★★

  • Boyhood

    ★★★★½

  • Ankhon Dekhi

    ★★★★★

  • Saving Mr. Banks

    ★★★½

  • The Double

    ★★★

  • All Is Lost

    ★★★★★

  • Ugly

    ★★★★★

  • Jack Reacher

    ★★★½

  • The Body

    ★★★★★

  • The Place Beyond the Pines

    ★★★★

  • Date Night

    ★★★

  • Moon

    ★★★½

  • Dan in Real Life

    ★★★½

  • Zodiac

    ★★★★½

  • This Is England

    ★★★½

  • Babel

    ★★★★½

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★½

  • Gangs of New York

    ★★★½

  • The Transporter

    ★★★½

  • Star Wars: Episode II - Attack of the Clones

    ★★★★

  • John Q

    ★★★★

  • The Man Who Wasn't There

    ★★★★

  • Meet the Parents

    ★★★

  • Nine Queens

    ★★★★

  • Star Wars: Episode I - The Phantom Menace

    ★★★★

  • American History X

    ★★★★½

  • Apollo 13

    ★★★★

  • Quiz Show

    ★★★★

  • Philadelphia

    ★★★★

  • A Fish Called Wanda

    ★★★★★

  • Platoon

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★½

  • Star Wars

    ★★★★½