Tyler has logged 398 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Scott Pilgrim vs. the World

Scott Pilgrim vs. the World

2010
×
★★½
Edit this entry  
26
Monty Python and the Holy Grail

Monty Python and the Holy Grail

1975
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Blazing Saddles

Blazing Saddles

1974
×
★★★★½
Edit this entry  
26
The Nightmare Before Christmas

The Nightmare Before Christmas

1993
×
★★★½
Edit this entry  
26
Tangerine

Tangerine

2015
×
★★★★½
Edit this entry  
26
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★½
Edit this entry  
24
Four Christmases

Four Christmases

2008
×
½
Edit this entry  
23
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★
Edit this entry  
19
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
18
The 15:17 to Paris

The 15:17 to Paris

2018
×
★★½
Edit this entry  
16
Roma

Roma

2018
×
★★★★
Edit this entry  
16
Sully

Sully

2016
×
★★★½
Edit this entry  
16
The House That Jack Built

The House That Jack Built

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
15
The Favourite

The Favourite

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Private Life

Private Life

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Hannah Gadsby: Nanette

Hannah Gadsby: Nanette

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
11
Blindspotting

Blindspotting

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Under the Silver Lake

Under the Silver Lake

2018
×
★★★★
Edit this entry  
09
Three Identical Strangers

Three Identical Strangers

2018
×
★★½
Edit this entry  
09
Support the Girls

Support the Girls

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Sorry to Bother You

Sorry to Bother You

2018
×
★★★★
Edit this entry  
07
The Child

The Child

2005
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Son

The Son

2002
×
★★★★½
Edit this entry  
05
Rosetta

Rosetta

1999
×
★★★★½
Edit this entry  
05
La Promesse

La Promesse

1996
×
★★★★
Edit this entry  
04
Two Days, One Night

Two Days, One Night

2014
×
★★★★½
Edit this entry  
29
My Winnipeg

My Winnipeg

2007
×
★★★★½
Edit this entry  
29
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
27
The New World

The New World

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
27
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
27
The Conformist

The Conformist

1970
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Widows

Widows

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
25
It's Such a Beautiful Day

It's Such a Beautiful Day

2012
×
★★★★½
Edit this entry  
25
Beyond the Hills

Beyond the Hills

2012
×
★★★★
Edit this entry  
22
Days of Heaven

Days of Heaven

1978
×
★★★★★
Edit this entry  
21
The Tree of Life

The Tree of Life

2011
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Boyhood

Boyhood

2014
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
17
Badlands

Badlands

1973
×
★★★★
Edit this entry  
17
The Ballad of Buster Scruggs

The Ballad of Buster Scruggs

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Inglourious Basterds

Inglourious Basterds

2009
×
★★★½
Edit this entry  
13
Showgirls

Showgirls

1995
×
★★★★
Edit this entry  
12
Snowpiercer

Snowpiercer

2013
×
★★★½
Edit this entry  
11
A Field in England

A Field in England

2013
×
★★★★
Edit this entry  
11
Sightseers

Sightseers

2012
×
★★★
Edit this entry  
11
Down Terrace

Down Terrace

2009
×
★★★★
Edit this entry  
11
Kill List

Kill List

2011
×
★★★★
Edit this entry  
11
Cemetery of Splendor

Cemetery of Splendor

2015
×
★★★★
Edit this entry  
10
28 Days Later

28 Days Later

2002
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Swiss Army Man

Swiss Army Man

2016
×
★★½
Edit this entry