Tyler has logged 41 entries for films during July 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Before Sunrise

Before Sunrise

1995
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Mission: Impossible - Ghost Protocol

Mission: Impossible - Ghost Protocol

2011
×
★★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★½
Edit this entry  
29
Mission: Impossible II

Mission: Impossible II

2000
×
★★★
Edit this entry  
29
Mission: Impossible

Mission: Impossible

1996
×
★★★★
Edit this entry  
27
Three Monkeys

Three Monkeys

2008
×
★★★★
Edit this entry  
24
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
This House Has People in It

This House Has People in It

2016
×
★★★★
Edit this entry  
23
Westerly Wind

Westerly Wind

2018
×
★★★½
Edit this entry  
12
Stop Making Sense

Stop Making Sense

1984
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Crash

Crash

2004
×
½
Edit this entry  
10
Carnage

Carnage

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Rosemary's Baby

Rosemary's Baby

1968
×
★★★★½
Edit this entry  
08
The Wild Bunch

The Wild Bunch

1969
×
★★★★½
Edit this entry  
08
A.I. Artificial Intelligence

A.I. Artificial Intelligence

2001
×
★★★★
Edit this entry  
07
Munchausen

Munchausen

2013
×
★★
Edit this entry  
07
The Strange Thing About the Johnsons

The Strange Thing About the Johnsons

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Lost Highway

Lost Highway

1997
×
★★★★½
Edit this entry  
06
A Corner in Wheat

A Corner in Wheat

1909
×
★★★★
Edit this entry  
06
The Country Doctor

The Country Doctor

1909
×
★★★★
Edit this entry  
06
Fantasmagorie

Fantasmagorie

1908
×
★★★½
Edit this entry  
06
The House of Ghosts

The House of Ghosts

1907
×
★★★★
Edit this entry  
05
Life of an American Fireman

Life of an American Fireman

1903
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Dancing Pig

The Dancing Pig

1907
×
★★½
Edit this entry  
05
Dream of a Rarebit Fiend

Dream of a Rarebit Fiend

1906
×
★★★½
Edit this entry  
05
The '?' Motorist

The '?' Motorist

1906
×
★★★★
Edit this entry  
05
The Big Swallow

The Big Swallow

1901
×
★★★½
Edit this entry  
05
What Is Seen Through a Keyhole

What Is Seen Through a Keyhole

1901
×
★★★½
Edit this entry  
05
How It Feels to Be Run Over

How It Feels to Be Run Over

1900
×
★★★½
Edit this entry  
05
Panorama du grand Canal pris d'un bateau

Panorama du grand Canal pris d'un bateau

1896
×
★★★
Edit this entry  
05
Champs-Élysées

Champs-Élysées

1896
×
★★★½
Edit this entry  
05
Demolition of a Wall

Demolition of a Wall

1896
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Cordeliers' Square in Lyon

Cordeliers' Square in Lyon

1895
×
★★★½
Edit this entry  
05
Boat Leaving the Port

Boat Leaving the Port

1895
×
★★★½
Edit this entry  
05
Sallie Gardner at a Gallop

Sallie Gardner at a Gallop

1878
×
★★★★
Edit this entry  
05
Blue Velvet

Blue Velvet

1986
×
★★★★
Edit this entry  
02
The Tale

The Tale

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Sicario: Day of the Soldado

Sicario: Day of the Soldado

2018
×
★★½
Edit this entry  
01
Mulholland Drive

Mulholland Drive

2001
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Thelma & Louise

Thelma & Louise

1991
×
★★★★½
Edit this entry  
01
The Music Room

The Music Room

1958
×
★★★★½
Edit this entry