Sort by

Robert has logged 365 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
The Whale

The Whale

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
27
I Am Legend

I Am Legend

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Jingle All the Way

Jingle All the Way

1996
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Home Alone

Home Alone

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Miracle on 34th Street

Miracle on 34th Street

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

The Simpsons Meet the Bocellis in Feliz Navidad

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
How the Grinch Stole Christmas!

How the Grinch Stole Christmas!

1966
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
24
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Puss in Boots

Puss in Boots

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
James Corden's Top Gun Training with Tom Cruise

James Corden's Top Gun Training with Tom Cruise

2022
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Top Gun: Maverick

Top Gun: Maverick

2022
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
22
Babylon

Babylon

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Climax

Climax

2018
×
½
Read the review Edit this entry  
17
The Guardians of the Galaxy Holiday Special

The Guardians of the Galaxy Holiday Special

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
High Life

High Life

2018
×
Read the review Edit this entry  
16
Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

Who Killed Santa? A Murderville Murder Mystery

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
½
Read the review Edit this entry  
16
Speak No Evil

Speak No Evil

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
American Gigolo

American Gigolo

1980
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Mr. Jealousy

Mr. Jealousy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

Talladega Nights: The Ballad of Ricky Bobby

2006
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Avatar: The Way of Water

Avatar: The Way of Water

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
14
Blow Out

Blow Out

1981
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Greenberg

Greenberg

2010
×
★★
Read the review Edit this entry  
12
Mistress America

Mistress America

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
12
Body Heat

Body Heat

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
10
Ricky Gervais: SuperNature

Ricky Gervais: SuperNature

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bad Education

Bad Education

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Time

Time

2021
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
X

X

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Bros

Bros

2022
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
The Invitation

The Invitation

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Emily the Criminal

Emily the Criminal

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Violent Night

Violent Night

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Glass Onion

Glass Onion

2022
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Confess, Fletch

Confess, Fletch

2022
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Amistad

Amistad

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
Spirited

Spirited

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Devotion

Devotion

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Fabelmans

The Fabelmans

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Strange World

Strange World

2022
×
★★
Read the review Edit this entry  
22
She Said

She Said

2022
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Menu

The Menu

2022
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Lamb

Lamb

2021
×
½
Read the review Edit this entry