SovietSplicer has logged 58 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Indiana Jones and the Last Crusade

Indiana Jones and the Last Crusade

1989
×
Read the review Edit this entry  
30
Bird Box

Bird Box

2018
×
★★★
Edit this entry  
23
The Lone Ranger

The Lone Ranger

2013
×
★★½
Edit this entry  
17
Roma

Roma

2018
×
Read the review Edit this entry  
10
Full Metal Jacket

Full Metal Jacket

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
08
Hiroshima Mon Amour

Hiroshima Mon Amour

1959
×
★★★★
Edit this entry  
30
The Human Condition I: No Greater Love

The Human Condition I: No Greater Love

1959
×
★★★★★
Edit this entry  
28
Carts of Darkness

Carts of Darkness

2008
×
★★★
Edit this entry  
27
The Good, the Bad and the Ugly

The Good, the Bad and the Ugly

1966
×
★★★★½
Edit this entry  
24
The Emperor's Naked Army Marches On

The Emperor's Naked Army Marches On

1987
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Annie Hall

Annie Hall

1977
×
★★★★
Edit this entry  
18
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★
Edit this entry  
13
The Queen

The Queen

2006
×
★★★½
Edit this entry  
13
Caché

Caché

2005
×
★★★★★
Edit this entry  
13
Where Am I?

Where Am I?

2012
×
★★½
Edit this entry  
12
The Deer Hunter

The Deer Hunter

1978
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Tokyo Story

Tokyo Story

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
25
The Look of Silence

The Look of Silence

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
16
Stalingrad

Stalingrad

1993
×
★★★★
Edit this entry  
08
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★½
Edit this entry  
04
I Saw the Devil

I Saw the Devil

2010
×
★★★★
Edit this entry  
27
Runaway

Runaway

2010
×
Edit this entry  
27
Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

Spring, Summer, Fall, Winter... and Spring

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
24
Fallen Angels

Fallen Angels

1995
×
★★★★
Edit this entry  
22
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★½
Edit this entry  
20
Platform

Platform

2000
×
★★★★
Edit this entry  
19
12 Angry Men

12 Angry Men

1957
×
★★★★★
Edit this entry  
18
Interstellar

Interstellar

2014
×
★★★★
Edit this entry  
16
Empire of Dust

Empire of Dust

2011
×
★★★½
Edit this entry  
16
A Serious Man

A Serious Man

2009
×
★★★★
Edit this entry  
15
Yi Yi

Yi Yi

2000
×
★★★★★
Edit this entry  
14
Terrorizers

Terrorizers

1986
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
Joint Security Area

Joint Security Area

2000
×
★★★½
Edit this entry  
09
Oasis

Oasis

2002
×
★★★★★
Edit this entry  
07
The 36th Chamber of Shaolin

The 36th Chamber of Shaolin

1978
×
★★★★
Edit this entry  
06
Mishima: A Life in Four Chapters

Mishima: A Life in Four Chapters

1985
×
Edit this entry  
02
La Haine

La Haine

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
30
Battle Royale

Battle Royale

2000
×
★★★★
Edit this entry  
29
Love Exposure

Love Exposure

2008
×
★★★★½
Edit this entry  
27
Attack on Nyege Nyege Island

Attack on Nyege Nyege Island

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Suicide Club

Suicide Club

2001
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Barry Lyndon

Barry Lyndon

1975
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
26
A Brighter Summer Day

A Brighter Summer Day

1991
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Das Boot

Das Boot

1981
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Brazil

Brazil

1985
×
★★★★★
Edit this entry  
20
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★
Edit this entry  
19
The Room

The Room

2003
×
½
Edit this entry  
09
Total Recall

Total Recall

1990
×
★★★★½
Edit this entry  
23
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★
Edit this entry