• Wonder Woman 1984

    ½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

  • My Spy

  • The Gentlemen

  • 1917

    ★★★★

  • Zombieland: Double Tap

  • The Irishman

    ★★★½

  • Between Two Ferns: The Movie

  • National Theatre Live: Fleabag

  • Jojo Rabbit

  • Knives Out

  • Joker

    ★★★★★

  • Ford v Ferrari

  • Waves

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Marriage Story

    ★★

  • Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

  • Spider-Man: Far from Home

    ½

  • Midsommar

  • Toy Story 4

  • Black Mirror: Striking Vipers

  • Dark Phoenix

    ½

  • Once Upon a Time… in Hollywood

  • Parasite

  • Tommaso

  • A Hidden Life

  • The Lighthouse

    ★★★★

  • John Wick: Chapter 3 - Parabellum

  • Chernobyl

  • Yesterday

  • Avengers: Endgame

  • Shazam!

  • Booksmart

    ½

  • Long Shot

  • Captain Marvel

  • It Has to Be Lived Once and Dreamed Twice

  • Alita: Battle Angel

  • Glass

  • How to Train Your Dragon: The Hidden World

  • Black Mirror: Bandersnatch

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

  • Aquaman

  • Ralph Breaks the Internet

  • Enter The Spaghetti

  • Bohemian Rhapsody

  • Venom

  • Incel

  • Green Book

  • Hoarders Without Borders

  • Greta

  • Suspiria

  • The Old Man & the Gun

  • The Favourite

  • A Land Imagined

  • Mission: Impossible - Fallout

  • Jurassic World: Fallen Kingdom

    ½

  • Ocean's Eight

  • Incredibles 2

  • Knife+Heart

  • Burning

  • Under the Silver Lake

    ★★★★★

  • BlacKkKlansman

  • The House That Jack Built

    ★★★★

  • Shoplifters

  • Climax

  • Border

    ★★★

  • Cold War

    ★★

  • Creature Companion

  • Avengers: Infinity War

  • “Der Klang, die Welt…”

  • Game Night

  • Love, Simon