2018

SPACECOWGURL SPACECOWGURL’s year in review

SPACECOWGURL’s highest rated films

  • Spider-Man: Into the Spider-Verse

    ★★★★★

  • Rebel Without a Cause

    ★★★★★

  • The Secret World of Arrietty

    ★★★★★

  • Memories of Murder

    ★★★★★

  • Good bye, Lenin!

    ★★★★½

  • The 400 Blows

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★

  • The Diary of a Teenage Girl

    ★★★★

  • It's a Wonderful Life

    ★★★★

  • Lady Bird

    ★★★★

  • Chungking Express

    ★★★★

  • Happy Together

    ★★★★

  • The Red Thread

    ★★★½

  • The Edge of Seventeen

    ★★★½

  • Dust in the Wind

    ★★★½

  • Tuck Everlasting

    ★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 21 Films watched
  • 1.8 Average per month
  • 0.4 Average per week

Milestones

First Film

The 400 Blows

Nov 15

Most Watched

The Red Thread

twice

Last Film

Halloween

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
17 films
Romance
9 films
Comedy
5 films
Family
3 films
Fantasy
3 films
Sci Fi
3 films
Animation
2 films
Thriller
2 films
Crime
2 films
TV Movie
1 film
USA
12 films
France
2 films
Argentina
2 films
Hong Kong
2 films
UK
2 films
Italy
1 film
Japan
1 film
Taiwan
1 film
Germany
1 film
English
14 films
Spanish
4 films
Chinese
3 films
French
3 films
Cantonese
2 films
Japanese
2 films
German
1 film
Korean
1 film
Italian
1 film

Breakdown

2018 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Stars

Director

Crew

Highs and Lows

Highest Average

Spider-Man: Into the Spider-Verse
Average weighted rating:

4.5

Lowest Average

The Red Thread
Average weighted rating:

2.4

Most Popular

Lady Bird
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

The Red Thread
Average weighted rating:

2.4

Films watched in 2018

  • Halloween
  • Spider-Man: Into the Spider-Verse
  • The Other Boleyn Girl
  • Cleveland Abduction
  • The Red Thread
  • The Edge of Seventeen
  • Dust in the Wind
  • Tuck Everlasting
  • The Diary of a Teenage Girl
  • The Red Thread
  • It's a Wonderful Life
  • Rebel Without a Cause
  • The Secret World of Arrietty
  • Memories of Murder
  • Lady Bird
  • Chungking Express
  • Happy Together
  • Call Me by Your Name
  • Annihilation
  • Good bye, Lenin!
  • The 400 Blows

Highly rated films SPACECOWGURL missed

  • Taylor Swift: Reputation Stadium Tour
  • Hannah Gadsby: Nanette
  • Won't You Be My Neighbor?
  • Minding the Gap
  • Dominion
  • Springsteen On Broadway
  • Roma
  • John Mulaney: Kid Gorgeous at Radio City

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more