Sort by
Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
25
Carmen Comes Home

Carmen Comes Home

1951
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Devil Is Driving

The Devil Is Driving

1932
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Panic

Panic

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Murderers Are Among Us

The Murderers Are Among Us

1946
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Phone Booth

Phone Booth

2002
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Between the Seasons

Between the Seasons

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
There's Always Tomorrow

There's Always Tomorrow

1955
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Circle

The Circle

2000
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Masques

Masques

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Long Day Closes

The Long Day Closes

1992
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
The Red Balloon

The Red Balloon

1956
×
Read the review Edit this entry  
23
The Browning Version

The Browning Version

1951
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Anita's Last Cha-Cha

Anita's Last Cha-Cha

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Rome, Open City

Rome, Open City

1945
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
The Swindle

The Swindle

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Paranoid Park

Paranoid Park

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Miracle in Milan

Miracle in Milan

1951
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
The Rules of the Game

The Rules of the Game

1939
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Ladykillers

The Ladykillers

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Strangers

The Strangers

2008
×
★★
Edit this entry  
01
Willow and Wind

Willow and Wind

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Wicker Man

The Wicker Man

1973
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Cops

Cops

1922
×
Read the review Edit this entry  
20
Immortal Love

Immortal Love

1961
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Diamonds of the Night

Diamonds of the Night

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
History Is Made at Night

History Is Made at Night

1937
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Swimmer

Swimmer

2012
×
Read the review Edit this entry  
03
Kisapmata

Kisapmata

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
The Scarecrow

The Scarecrow

1920
×
Read the review Edit this entry  
26
Spring in a Small Town

Spring in a Small Town

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
The Children Are Watching Us

The Children Are Watching Us

1944
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Girl with Hyacinths

Girl with Hyacinths

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Comedy of Innocence

Comedy of Innocence

2000
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Crime of Passion

Crime of Passion

1956
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
April Story

April Story

1998
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Human Resources

Human Resources

1999
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Father

Father

1966
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Intermezzo: A Love Story

Intermezzo: A Love Story

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Fantastic Planet

Fantastic Planet

1973
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Chameleon Street

Chameleon Street

1989
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Wild Geese

Wild Geese

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Black Girl

Black Girl

1972
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Au Revoir les Enfants

Au Revoir les Enfants

1987
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Lightning

Lightning

1952
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Angel Face

Angel Face

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Ceiling

Ceiling

1962
×
Read the review Edit this entry  
26
The Butcher

The Butcher

1970
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Sunday in the Country

A Sunday in the Country

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Abigail's Party

Abigail's Party

1977
×
★★★★½
Read the review Edit this entry