J has logged 291 entries for films during 2017.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
Get Out

Get Out

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Lady Macbeth

Lady Macbeth

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Thelma

Thelma

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
25
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Ghost and Mrs. Muir

The Ghost and Mrs. Muir

1947
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Very Murray Christmas

A Very Murray Christmas

2015
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
National Lampoon's Christmas Vacation

National Lampoon's Christmas Vacation

1989
×
★★
Read the review Edit this entry  
23
Elf

Elf

2003
×
★★★
Read the review Edit this entry  
17
Seven Days… Seven Nights

Seven Days… Seven Nights

1960
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
The Three Faces of Eve

The Three Faces of Eve

1957
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Story of Women

Story of Women

1988
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
To Walk Invisible

To Walk Invisible

2016
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Arthur Christmas

Arthur Christmas

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
The Polar Express

The Polar Express

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Victim

Victim

1961
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Raw Deal

Raw Deal

1948
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Coco

Coco

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Olaf's Frozen Adventure

Olaf's Frozen Adventure

2017
×
Read the review Edit this entry  
28
A Radiant Life

A Radiant Life

2013
×
Read the review Edit this entry  
26
Woman on the Run

Woman on the Run

1950
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
The Woman in the Window

The Woman in the Window

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Columbus

Columbus

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Claire's Camera

Claire's Camera

2017
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
The Lost Weekend

The Lost Weekend

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Hitch-Hiker

The Hitch-Hiker

1953
×
★★½
Read the review Edit this entry  
21
La Bête Humaine

La Bête Humaine

1938
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Leave Her to Heaven

Leave Her to Heaven

1945
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
Sorry, Wrong Number

Sorry, Wrong Number

1948
×
★★★
Read the review Edit this entry  
18
Night and the City

Night and the City

1950
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Clash by Night

Clash by Night

1952
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Liz in September

Liz in September

2014
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Pickup on South Street

Pickup on South Street

1953
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
A Ghost Story

A Ghost Story

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
09
On Dangerous Ground

On Dangerous Ground

1951
×
★★½
Read the review Edit this entry  
09
Reunion in France

Reunion in France

1942
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Stranger

The Stranger

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
06
Bob le Flambeur

Bob le Flambeur

1956
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Cosmos: A SpaceTime Odyssey

Cosmos: A SpaceTime Odyssey

2014
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Beaches of Agnès

The Beaches of Agnès

2008
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Whirlpool

Whirlpool

1950
×
★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Killers

The Killers

1946
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
Margarita with a Straw

Margarita with a Straw

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
29
Vagabond

Vagabond

1985
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
Tampopo

Tampopo

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Manifesto

Manifesto

2015
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Loverboy

Loverboy

2005
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
Last Year at Marienbad

Last Year at Marienbad

1961
×
★★★★★
Read the review Edit this entry