J has logged 156 entries for films during 2018.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
28
All That Heaven Allows

All That Heaven Allows

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Carol

Carol

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Little England

Little England

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Leopardi

Leopardi

2014
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
The Secret in Their Eyes

The Secret in Their Eyes

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
02
Happy as Lazzaro

Happy as Lazzaro

2018
×
Read the review Edit this entry  
02
Non-Fiction

Non-Fiction

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Vox Lux

Vox Lux

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
La Chienne

La Chienne

1931
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Rendez-vous

Rendez-vous

1985
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Meetings of Anna

The Meetings of Anna

1978
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Death of a Cyclist

Death of a Cyclist

1955
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Duck Butter

Duck Butter

2018
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Stray Dog

Stray Dog

1949
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
18
The Russian Woodpecker

The Russian Woodpecker

2015
×
★★★
Edit this entry  
18
The Night Watch

The Night Watch

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
11
Faces

Faces

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Affinity

Affinity

2008
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Ivan's Childhood

Ivan's Childhood

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Dictator

The Dictator

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
06
Captive

Captive

2012
×
★★
Edit this entry  
04
Red Desert

Red Desert

1964
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Stolen Kisses

Stolen Kisses

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Muriel, or the Time of Return

Muriel, or the Time of Return

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

Jeanne Dielman, 23, Quai du Commerce 1080 Bruxelles

1975
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Final Lesson

The Final Lesson

2015
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Je T'Aime, Je T'Aime

Je T'Aime, Je T'Aime

1968
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
28
The Song of Styrene

The Song of Styrene

1959
×
Read the review Edit this entry  
28
Blue

Blue

1993
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
White Material

White Material

2009
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Opening Night

Opening Night

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
In No Great Hurry: 13 Lessons in Life with Saul Leiter

In No Great Hurry: 13 Lessons in Life with Saul Leiter

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Fly

The Fly

1986
×
★★★½
Edit this entry  
21
Across the Universe

Across the Universe

2007
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
21
A Page of Madness

A Page of Madness

1926
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
14
The Bitter Tears of Petra von Kant

The Bitter Tears of Petra von Kant

1972
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

Forbidden Love: The Unashamed Stories of Lesbian Lives

1992
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
13
Arsenic and Old Lace

Arsenic and Old Lace

1944
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Daphne

Daphne

2007
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Due Date

Due Date

2010
×
Read the review Edit this entry  
07
The Miseducation of Cameron Post

The Miseducation of Cameron Post

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Devils

The Devils

1971
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Shame

Shame

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
We Are Not Alone

We Are Not Alone

2016
×
★★
Edit this entry  
29
(500) Days of Summer

(500) Days of Summer

2009
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
27
Crazy Rich Asians

Crazy Rich Asians

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
A Single Man

A Single Man

2009
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Le Doulos

Le Doulos

1962
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
16
Love Streams

Love Streams

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry