Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
22
The Woman Who Ran

The Woman Who Ran

2020
×
★★★½
Edit this entry  
21
Yojimbo

Yojimbo

1961
×
★★★★
Edit this entry  
20
Fear Street: 1994

Fear Street: 1994

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
19
Malignant

Malignant

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Dune World

Dune World

2021
×
½
Read the review Edit this entry  
17
My Octopus Teacher

My Octopus Teacher

2020
×
★★★★★
Edit this entry  
15
The Day He Arrives

The Day He Arrives

2011
×
★★★½
Edit this entry  
08
Oki's Movie

Oki's Movie

2010
×
★★★½
Edit this entry  
08
He's All That

He's All That

2021
×
Edit this entry  
03
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★★½
Edit this entry  
01
Woman on the Beach

Woman on the Beach

2006
×
★★★½
Edit this entry  
31
The Green Knight

The Green Knight

2021
×
★★★★
Edit this entry  
31
Eternity and a Day

Eternity and a Day

1998
×
★★★½
Edit this entry  
30
Annette

Annette

2021
×
★★★½
Edit this entry  
30
The Meyerowitz Stories (New and Selected)

The Meyerowitz Stories (New and Selected)

2017
×
★★★★
Edit this entry  
30
While We're Young

While We're Young

2014
×
★★★★
Edit this entry  
27
PAW Patrol: The Movie

PAW Patrol: The Movie

2021
×
★★½
Edit this entry  
26
Candyman

Candyman

2021
×
★★★★
Edit this entry  
26
Pompeii

Pompeii

2014
×
★★
Edit this entry  
16
Sweet Smell of Success

Sweet Smell of Success

1957
×
★★★★
Edit this entry  
15
Fear Street: 1978

Fear Street: 1978

2021
×
★★★
Edit this entry  
15
Dog Day Afternoon

Dog Day Afternoon

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
15
Network

Network

1976
×
★★★★½
Edit this entry  
13
Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

Evangelion: 3.0+1.0 Thrice Upon a Time

2021
×
★★★★
Edit this entry  
12
Notorious

Notorious

1946
×
★★★
Edit this entry  
12
Red Beard

Red Beard

1965
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Suicide Squad

The Suicide Squad

2021
×
★★★★
Edit this entry  
11
The Red Light Bandit

The Red Light Bandit

1968
×
★★★½
Edit this entry  
11
Do Not Split

Do Not Split

2020
×
Edit this entry  
10
In This Corner of the World

In This Corner of the World

2016
×
★★★½
Edit this entry  
09
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Edit this entry  
09
Late Spring

Late Spring

1949
×
★★★★
Edit this entry  
29
Old

Old

2021
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
28
Pig

Pig

2021
×
★★★★
Edit this entry  
19
Rocco and His Brothers

Rocco and His Brothers

1960
×
★★★½
Edit this entry  
18
Black Widow

Black Widow

2021
×
★★½
Edit this entry  
17
The Best of Youth

The Best of Youth

2003
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Napoleon

Napoleon

1927
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Son of the White Mare

Son of the White Mare

1981
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Creep 2

Creep 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
08
Anomalisa

Anomalisa

2015
×
★★★½
Edit this entry  
08
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
07
Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

Jean-Michel Basquiat: The Radiant Child

2010
×
★★★★
Edit this entry  
07
Dou kyu sei – Classmates

Dou kyu sei – Classmates

2016
×
★★★
Read the review Edit this entry  
07
Downtown '81

Downtown '81

2000
×
★★★
Edit this entry  
05
In the Valley of Elah

In the Valley of Elah

2007
×
★★★½
Edit this entry  
02
Death in Venice

Death in Venice

1971
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
Phantom Thread

Phantom Thread

2017
×
★★★★½
Edit this entry  
01
Fanny and Alexander

Fanny and Alexander

1982
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Given Word

The Given Word

1962
×
★★★½
Read the review Edit this entry