Steve has logged 122 entries for films during 2012.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
30
The Cabin in the Woods

The Cabin in the Woods

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Bronson

Bronson

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

Cameraman: The Life and Work of Jack Cardiff

2010
×
★★★
Edit this entry  
28
Prometheus

Prometheus

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
The Hobbit: An Unexpected Journey

The Hobbit: An Unexpected Journey

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Half Nelson

Half Nelson

2006
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Amazing Spider-Man

The Amazing Spider-Man

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
The Man with the Iron Fists

The Man with the Iron Fists

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
12
Django Unchained

Django Unchained

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Brave

Brave

2012
×
★★½
Edit this entry  
05
Boyz n the Hood

Boyz n the Hood

1991
×
★★★★★
Edit this entry  
03
Star Trek

Star Trek

2009
×
★★★★½
Edit this entry  
28
Ted

Ted

2012
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Mission: Impossible III

Mission: Impossible III

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Jack and Jill

Jack and Jill

2011
×
Read the review Edit this entry  
24
House

House

1977
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Little Boat

Little Boat

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
Immortals

Immortals

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
23
From Beyond

From Beyond

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

Beats Rhymes & Life: The Travels of A Tribe Called Quest

2011
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Children of Men

Children of Men

2006
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
30 Minutes or Less

30 Minutes or Less

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Raid

The Raid

2011
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Killer Joe

Killer Joe

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Men in Black 3

Men in Black 3

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
Tower Heist

Tower Heist

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
31
The Green Hornet

The Green Hornet

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
Skyfall

Skyfall

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
25
Abraham Lincoln: Vampire Hunter

Abraham Lincoln: Vampire Hunter

2012
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Deep Impact

Deep Impact

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
16
Winter's Bone

Winter's Bone

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
15
The Thing

The Thing

2011
×
★★½
Read the review Edit this entry  
13
Something from Nothing: The Art of Rap

Something from Nothing: The Art of Rap

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Paprika

Paprika

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Avengers

The Avengers

2012
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
Looper

Looper

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
Marvel One-Shot: Item 47

Marvel One-Shot: Item 47

2012
×
★★½
Edit this entry  
29
Memories of Matsuko

Memories of Matsuko

2006
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Sidewalks of New York

Sidewalks of New York

2001
×
Read the review Edit this entry  
23
Love and Other Impossible Pursuits (DOUBLE ENTRY)

Love and Other Impossible Pursuits (DOUBLE ENTRY)

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
Take Shelter

Take Shelter

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Battleship

Battleship

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
The Dilemma

The Dilemma

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
15
Roujin Z

Roujin Z

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Hangover Part II

The Hangover Part II

2011
×
★★
Read the review Edit this entry  
08
Dredd

Dredd

2012
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
The Hunger Games

The Hunger Games

2012
×
★★
Read the review Edit this entry  
13
Cherry 2000

Cherry 2000

1987
×
★★
Read the review Edit this entry  
10
Being Elmo: A Puppeteer's Journey

Being Elmo: A Puppeteer's Journey

2011
×
★★★★
Read the review Edit this entry