Sort by

Shane has logged 180 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Invasion: Planet Earth

Invasion: Planet Earth

2019
×
Read the review Edit this entry  
31
Atlantics

Atlantics

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
29
John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

John Mulaney & The Sack Lunch Bunch

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Portrait of a Lady on Fire

Portrait of a Lady on Fire

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Jojo Rabbit

Jojo Rabbit

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
26
How the Grinch Stole Christmas

How the Grinch Stole Christmas

2000
×
★★
Read the review Edit this entry  
24
Klaus

Klaus

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
Birds of Passage

Birds of Passage

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
23
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
22
The Two Popes

The Two Popes

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
22
QT8: The First Eight

QT8: The First Eight

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Lucy in the Sky

Lucy in the Sky

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
19
Villains

Villains

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
19
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Zombieland: Double Tap

Zombieland: Double Tap

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
17
Watchmen

Watchmen

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
Doctor Sleep

Doctor Sleep

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
6 Underground

6 Underground

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
10
Bacurau

Bacurau

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
08
American Factory: A Conversation with the Obamas

American Factory: A Conversation with the Obamas

2019
×
Read the review Edit this entry  
08
American Factory

American Factory

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
05
Honeyland

Honeyland

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Report

The Report

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
03
I Lost My Body

I Lost My Body

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Irishman

The Irishman

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
30
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Mike Birbiglia: The New One

Mike Birbiglia: The New One

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Fall

The Fall

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
26
Ford v Ferrari

Ford v Ferrari

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Star Wars: The Last Jedi

Star Wars: The Last Jedi

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Goldfinch

The Goldfinch

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
21
Zeroville

Zeroville

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Star Wars: The Force Awakens

Star Wars: The Force Awakens

2015
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Return of the Jedi

Return of the Jedi

1983
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Seth Meyers: Lobby Baby

Seth Meyers: Lobby Baby

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
14
Lady and the Tramp

Lady and the Tramp

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
The Empire Strikes Back

The Empire Strikes Back

1980
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
11
Star Wars

Star Wars

1977
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The King

The King

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Terminator

The Terminator

1984
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
The Wolf of Wall Street

The Wolf of Wall Street

2013
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
05
Paddleton

Paddleton

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The Fighter

The Fighter

2010
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
About Time

About Time

2013
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
GoodFellas

GoodFellas

1990
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★
Read the review Edit this entry