Sort by

Special Agent Cooper has logged 133 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Little Giants

Little Giants

1994
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
The Interview

The Interview

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
24
A Christmas Carol

A Christmas Carol

1999
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Mud

Mud

2012
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
19
The Banana Splits Movie

The Banana Splits Movie

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
16
Measure of a Man

Measure of a Man

2018
×
★★★
Read the review Edit this entry  
13
Dial M for Murder

Dial M for Murder

1954
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
The Call

The Call

2020
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Birds

The Birds

1963
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Rear Window

Rear Window

1954
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Run

Run

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
30
The Bank Job

The Bank Job

2008
×
★★★
Read the review Edit this entry  
27
Happiest Season

Happiest Season

2020
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Fallen

Fallen

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
21
The Island

The Island

2005
×
★★½
Read the review Edit this entry  
18
Pee-wee's Big Adventure

Pee-wee's Big Adventure

1985
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Near Dark

Near Dark

1987
×
★★★
Read the review Edit this entry  
12
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
09
The Bad Seed

The Bad Seed

1956
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Goodnight Mommy

Goodnight Mommy

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
03
Green Room

Green Room

2015
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
31
Halloweentown

Halloweentown

1998
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
31

31

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
25
Ready or Not

Ready or Not

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Addams Family

The Addams Family

1991
×
★★★
Read the review Edit this entry  
20
The Haunting

The Haunting

1963
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Hereditary

Hereditary

2018
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Babysitter: Killer Queen

The Babysitter: Killer Queen

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
11
Vampires vs. the Bronx

Vampires vs. the Bronx

2020
×
★★½
Read the review Edit this entry  
08
Blood and Black Lace

Blood and Black Lace

1964
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Enola Holmes

Enola Holmes

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
03
Superbad

Superbad

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
30
Colossal

Colossal

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
27
Office Christmas Party

Office Christmas Party

2016
×
★★½
Read the review Edit this entry  
24
A Mighty Wind

A Mighty Wind

2003
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Escape from Alcatraz

Escape from Alcatraz

1979
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Oh Lucy!

Oh Lucy!

2017
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
15
Unleashed

Unleashed

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
#Alive

#Alive

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Head Count

Head Count

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★
Read the review Edit this entry  
03
The Jerk

The Jerk

1979
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
The Dark Knight Rises

The Dark Knight Rises

2012
×
★★★
Read the review Edit this entry  
29
Incident at Loch Ness

Incident at Loch Ness

2004
×
★★★
Read the review Edit this entry  
26
Dirty Dancing

Dirty Dancing

1987
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Casino

Casino

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Zardoz

Zardoz

1974
×
★★½
Read the review Edit this entry  
17
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
14
The Incident

The Incident

2014
×
★★½
Read the review Edit this entry  
11
Shutter Island

Shutter Island

2010
×
★★★★
Read the review Edit this entry