• Good Will Hunting

    Good Will Hunting

    ★★★★

    I've watched again and I just must say...damn Elliot Smith

  • Actual People

    Actual People

    ★★★

    This is more Actual People than I thought. I couldn't stop feeling this embarrassing, uncomfortable and sometimes absurd movie. Although the premise is promising, I must say that I raised my expectations. Too millennial

  • We Need to Talk About Kevin

    We Need to Talk About Kevin

    ★★★★½

    What a beautiful film... in a cinematic way, of course. Just a simple narration that goes beyond the simple, the images are devouring you with their story, immersed in every little detail that absorbs you throughout the film. I expected nothing less from tilda swinton and ezra miller

  • Nightcrawler

    Nightcrawler

    ★★★★★

    Before Arthur Fleck came there was Lou Bloom

  • Anomalisa

    Anomalisa

    ★★★

    Poor argument. I was expecting more knowing Charlie Kauffman's work, but instead it seems to be like: there's nothing to do, let's write about this man who just happens to need have sex and that's it.

    however, the story does not overshadow the entire film. It must be recognized that animation is not a job for everyone, the technicality that it requires takes time and playing with the alterations of Michael's character more

  • C'mon C'mon

    C'mon C'mon

    ★★★★½

    El minimalismo y simpleza de Mills exporta esa realidad que tapamos con un dedo en la cotidianidad. Las peculiaridades de sus personajes te envuelven, y una vez que terminan
    la película es imposible dejarlos allí dentro.

  • Shiva Baby

    Shiva Baby

    ★★★½

    Que calor

  • Perfect Blue

    Perfect Blue

    ★★★★½

    This review may contain spoilers. I can handle the truth.

    Las ilusiones no cobran vida

    Pero... ¿hasta qué punto?

    Además de ser un thriller psicológico, este filme refleja la barrera de límites emocionales que la mente puede llegar a soportar. Adentrándose en el mundo del espectáculo desde la perspectiva de un público que juzga constantemente la imagen del artista, llevándolo a la cima del estrellato o arruinándolo en base a lo que puedan conceder como correcto e incorrecto. Las vertientes iniciales del mundo de la actuación y el nivel de…

  • Requiem for a Dream

    Requiem for a Dream

    ★★★★

    We are clear that what makes this film eccentric are all the resources they use perfectly aligned and with the intention of disturbing. Maybe that's why it's an incredible work, but I wouldn't see it again

  • The Nun

    The Nun

    i think that te only good thing about this was the finals credits edition

  • mother!

    mother!

    ★★★★★

    this is symbolic