2015

Rita Rita’s year in review

Rita’s highest rated films

  • Star Wars: The Force Awakens

    ★★★★★

  • Schindler's List

    ★★★★★

  • American History X

    ★★★★★

  • The Pianist

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Oldboy

    ★★★★★

  • Polytechnique

    ★★★★★

  • Incendies

    ★★★★★

  • Mad Max: Fury Road

    ★★★★★

  • Harold and Maude

    ★★★★★

  • Whiplash

    ★★★★★

  • Pride

    ★★★★★

  • Love & Mercy

    ★★★★½

  • Akira

    ★★★★½

  • 28 Days Later

    ★★★★½

  • Sicario

    ★★★★½

Films by week

Jan Dec
  • 177 Films watched
  • 14.8 Average per month
  • 3.4 Average per week

Milestones

First Film

Pride

Jan 3

Most Watched

Love & Mercy

twice

Last Film

Spotlight

Dec 26

Genres, Countries & Languages

Drama
120 films
Comedy
41 films
Thriller
40 films
Action
35 films
Romance
30 films
Adventure
29 films
Crime
26 films
Sci Fi
23 films
Fantasy
19 films
Mystery
12 films
USA
136 films
UK
37 films
France
17 films
Canada
17 films
Japan
10 films
Germany
7 films
Australia
6 films
Italy
3 films
Sweden
3 films
Denmark
3 films
English
159 films
French
28 films
German
15 films
Japanese
12 films
Spanish
11 films
Italian
6 films
Russian
5 films
Swedish
3 films
Czech
2 films

Breakdown

2015 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 88 Added 53

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rita’s most liked review

Mommy

★★★★½

Xavier Dolan is one of the great Canadian film directors that I have seen. This movie was just so well done.

More reviews

Rita’s most liked list

Highs and Lows

Highest Average

Spirited Away
Average weighted rating:

4.4

Lowest Average

Daredevil
Average weighted rating:

2.1

Most Popular

Mad Max: Fury Road
Average weighted rating:

4.2

Most Obscure

The Extra Man
Average weighted rating:

2.8

Films watched in 2015

  • Spotlight
  • Carol
  • Steve Jobs
  • Star Wars: The Force Awakens
  • The Cabin in the Woods
  • San Andreas
  • In Bruges
  • Miss Congeniality
  • The Devil Wears Prada
  • Punch-Drunk Love
  • The Descendants
  • The Walk
  • 13 Going on 30
  • Warrior
  • Pacific Rim
  • The Dark Knight Rises
  • The Dreamers
  • The Ballad of Jack and Rose
  • The Master
  • The Machinist
  • Girl, Interrupted
  • Silver Linings Playbook
  • The Departed
  • The Book Thief
  • Shutter Island
  • Bronson
  • Me and Earl and the Dying Girl
  • The Curious Case of Benjamin Button
  • Jurassic World
  • 2001: A Space Odyssey
  • The Tree of Life
  • Schindler's List
  • American History X
  • The Pianist
  • Stand by Me
  • The Extra Man
  • Prisoners
  • Taking Woodstock
  • Love & Mercy
  • Cowboys & Aliens
  • Meek's Cutoff
  • The Girl Next Door
  • Youth
  • Being Flynn
  • For Ellen
  • Knight and Day
  • Obvious Child
  • Akira
  • The Stanford Prison Experiment
  • Final Destination 3
  • Oldboy
  • 28 Days Later
  • It Follows
  • The Babadook
  • The Man from U.N.C.L.E.
  • What If
  • Ghostbusters
  • Sicario
  • Halloween
  • From Up on Poppy Hill
  • Kiki's Delivery Service
  • Polytechnique
  • Maelström
  • Southpaw
  • Man of Steel
  • I Killed My Mother
  • Kingsman: The Secret Service
  • Everest
  • Brokeback Mountain
  • Incendies
  • Legend
  • Love & Mercy
  • Mission: Impossible - Rogue Nation
  • Ant-Man
  • Still Alice
  • Moneyball
  • Chungking Express
  • Mad Max
  • I'm Not There.
  • Independence Day
  • Nowhere Boy
  • The Truman Show
  • Aloft
  • Ex Machina
  • Mad Max: Fury Road
  • Daredevil
  • Leaving Las Vegas
  • No Country for Old Men
  • Avengers: Age of Ultron
  • Guardians of the Galaxy
  • To the Wonder
  • A Clockwork Orange
  • Cry-Baby
  • Perfect Sense
  • Dazed and Confused
  • Harold and Maude
  • One Flew Over the Cuckoo's Nest
  • The Fast and the Furious
  • Mud
  • Helvetica
  • Paths of Glory
  • About Schmidt
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • Fury
  • Big Hero 6
  • Insomnia
  • Mommy
  • Batman Begins
  • Sunshine
  • Sideways
  • Saint Laurent
  • Beginners
  • Harry Potter and the Order of the Phoenix
  • Bottle Rocket
  • Hotel Chevalier
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Chamber of Secrets
  • Harry Potter and the Philosopher's Stone
  • Rabbit-Proof Fence
  • Castle in the Sky
  • Now You See Me
  • Les Misérables
  • A Trip to the Moon
  • The Arrival of a Train at La Ciotat
  • Doodlebug
  • Moulin Rouge!
  • Grave of the Fireflies
  • Spirited Away
  • Wild
  • My Neighbor Totoro
  • Inside Llewyn Davis
  • The Fountain
  • The Royal Tenenbaums
  • The Darjeeling Limited
  • The Tale of the Princess Kaguya
  • The Basketball Diaries
  • What's Eating Gilbert Grape
  • The Beach
  • The Perks of Being a Wallflower
  • Cloverfield
  • Mean Girls
  • Up in the Air
  • Belle
  • Martha Marcy May Marlene
  • The Double
  • Django Unchained
  • Suburban Gothic
  • Only God Forgives
  • Jackie Brown
  • Saving Private Ryan
  • The Bling Ring
  • Hard Candy
  • The Virgin Suicides
  • We Need to Talk About Kevin
  • Force Majeure
  • American Sniper
  • The Way He Looks
  • Disconnect
  • Match
  • Adaptation.
  • Men, Women & Children
  • A Most Violent Year
  • The Guest
  • The Disappearance of Eleanor Rigby: Them
  • Foxcatcher
  • Paprika
  • Two Days, One Night
  • Inherent Vice
  • The Wind Rises
  • The Imitation Game
  • Birdman
  • Selma
  • Unbroken
  • Whiplash
  • Capote
  • Pride

Highly rated films Rita missed

  • The Jinx: The Life and Deaths of Robert Durst
  • John Mulaney: The Comeback Kid
  • Taylor Swift: The 1989 World Tour - Live
  • The Second Mother
  • This Is England '90
  • Embrace of the Serpent
  • Mustang
  • Inside Out

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more