2017

Rita Rita’s year in review

Rita’s highest rated films

  • Gone Girl

    ★★★★★

  • Blade Runner 2049

    ★★★★★

  • Prisoners

    ★★★★★

  • Arrival

    ★★★★★

  • La La Land

    ★★★★★

  • The Edge of Seventeen

    ★★★★½

  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban

    ★★★★½

  • War for the Planet of the Apes

    ★★★★

  • Dunkirk

    ★★★★

  • Spider-Man: Homecoming

    ★★★★

  • Wonder Woman

    ★★★★

  • Logan

    ★★★★

  • Train to Busan

    ★★★★

  • The Big Sick

    ★★★½

  • The Florida Project

    ★★★½

  • Justice League

    ★★★

Films by week

Jan Dec
  • 46 Films watched
  • 3.8 Average per month
  • 0.9 Average per week

Milestones

First Film

Train to Busan

Jan 4

Most Watched

La La Land

twice

Last Film

Justice League

Dec 30

Genres, Countries & Languages

Drama
25 films
Action
16 films
Comedy
13 films
Sci Fi
13 films
Adventure
11 films
Thriller
8 films
Fantasy
7 films
Romance
6 films
Mystery
6 films
Horror
4 films
USA
41 films
UK
13 films
Australia
4 films
Canada
4 films
France
3 films
New Zealand
2 films
Hungary
1 film
Ireland
1 film
Japan
1 film
English
43 films
French
3 films
Spanish
3 films
German
2 films
Japanese
2 films
Korean
1 film
Portuguese
1 film
Russian
1 film
Urdu
1 film

Breakdown

2017 Releases Older

Watches Re-watches

Reviewed Not Reviewed

★★★★★

Ratings spread

Watched 11 Added 21

Watchlist

Stars

Directors

Crew

Rita’s most liked review

Wonder Woman

★★★★

wonder woman singly defeated all the mens

More reviews

Highs and Lows

Highest Average

Aliens
Average weighted rating:

4.1

Lowest Average

X-Men Origins: Wolverine
Average weighted rating:

2.3

Most Popular

La La Land
Average weighted rating:

4.0

Most Obscure

68 Kill
Average weighted rating:

3.1

Films watched in 2017

  • Justice League
  • Stronger
  • The Big Sick
  • The Killing of a Sacred Deer
  • The Edge of Seventeen
  • Thor: Ragnarok
  • The Belko Experiment
  • War for the Planet of the Apes
  • Gone Girl
  • Shrek
  • Newness
  • Knocked Up
  • Blade Runner 2049
  • Prisoners
  • Battle of the Sexes
  • The Florida Project
  • Dunkirk
  • 68 Kill
  • Ghost in the Shell
  • Spider-Man: Homecoming
  • The Matrix
  • Alien: Covenant
  • Free Fire
  • Wonder Woman
  • Raw
  • T2 Trainspotting
  • Oblivion
  • School of Rock
  • Aliens
  • Tenacious D in The Pick of Destiny
  • Logan
  • Hidden Figures
  • Lion
  • Arrival
  • Manchester by the Sea
  • Hacksaw Ridge
  • The Wolverine
  • X-Men Origins: Wolverine
  • Jackie
  • Scott Pilgrim vs. the World
  • La La Land
  • Bee Movie
  • La La Land
  • Harry Potter and the Prisoner of Azkaban
  • Harry Potter and the Goblet of Fire
  • Train to Busan

Highly rated films Rita missed

  • Falsettos: Live from Lincoln Center
  • Nathan for You: Finding Frances
  • Hans Zimmer Live in Prague
  • Call Me by Your Name
  • Hasan Minhaj: Homecoming King
  • LA 92
  • Saturation
  • Newsies: The Broadway Musical

World Map

Stats by Letterboxd

Like what you see?

Stats are computed for all Pro members. Sign in or to get started.

Learn more