RSS feed for Spencer

Spencer has logged 121 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
24
Ronin

Ronin

1998
×
★★★★
Edit this entry  
23
True Stories

True Stories

1986
×
★★★★
Edit this entry  
23
A Matter of Life and Death

A Matter of Life and Death

1946
×
★★★★★
Edit this entry  
23
The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

The Lonely Island Presents: The Unauthorized Bash Brothers Experience

2019
×
Edit this entry  
22
Crimson Tide

Crimson Tide

1995
×
★★★★½
Edit this entry  
16
John Wick: Chapter 2

John Wick: Chapter 2

2017
×
★★★★
Edit this entry  
16
Escape Room

Escape Room

2019
×
★★½
Edit this entry  
13
John Wick

John Wick

2014
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
10
Love at Large

Love at Large

1990
×
★★★
Edit this entry  
10
The Brood

The Brood

1979
×
★★★★
Edit this entry  
09
Ready Player One

Ready Player One

2018
×
★★★½
Edit this entry  
06
Long Shot

Long Shot

2019
×
★★★½
Edit this entry  
04
Q

Q

1982
×
★★★★
Edit this entry  
26
Avengers: Endgame

Avengers: Endgame

2019
×
★★★½
Edit this entry  
24
Nightfall

Nightfall

1956
×
★★★½
Edit this entry  
23
Iron Man 3

Iron Man 3

2013
×
★★★½
Read prior review Edit this entry  
23
The Quick and the Dead

The Quick and the Dead

1995
×
★★★★
Edit this entry  
23
The Big Heat

The Big Heat

1953
×
★★★★½
Edit this entry  
22
Avengers: Infinity War

Avengers: Infinity War

2018
×
★★½
Edit this entry  
18
Commando

Commando

1985
×
★★★
Edit this entry  
16
Long Day's Journey Into Night

Long Day's Journey Into Night

2018
×
★★½
Edit this entry  
14
After Hours

After Hours

1985
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
13
From Dusk Till Dawn

From Dusk Till Dawn

1996
×
★★★
Edit this entry  
12
The Last American Virgin

The Last American Virgin

1982
×
★★★
Edit this entry  
11
Missing Link

Missing Link

2019
×
★★★
Edit this entry  
11
Hollywood Shuffle

Hollywood Shuffle

1987
×
★★★½
Edit this entry  
10
Charlie and the Chocolate Factory

Charlie and the Chocolate Factory

2005
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
09
So Dark the Night

So Dark the Night

1946
×
★★★
Edit this entry  
09
Always

Always

1989
×
★★★
Edit this entry  
08
My Name Is Julia Ross

My Name Is Julia Ross

1945
×
★★★★
Edit this entry  
08
Constantine

Constantine

2005
×
★★★½
Edit this entry  
06
Border Incident

Border Incident

1949
×
★★★½
Edit this entry  
04
Shazam!

Shazam!

2019
×
★★★½
Edit this entry  
03
Pulse

Pulse

2001
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
03
Seven Days in May

Seven Days in May

1964
×
★★★
Edit this entry  
02
Special Effects

Special Effects

1984
×
★★★
Edit this entry  
31
Cruel Intentions

Cruel Intentions

1999
×
★★★
Edit this entry  
31
How Do You Know

How Do You Know

2010
×
★★★½
Edit this entry  
30
Dumbo

Dumbo

2019
×
★★
Edit this entry  
29
The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

The Twilight Saga: Breaking Dawn - Part 2

2012
×
★★
Edit this entry  
29
The Beach Bum

The Beach Bum

2019
×
★★★★
Edit this entry  
28
Bill & Ted's Bogus Journey

Bill & Ted's Bogus Journey

1991
×
★★★★
Edit this entry  
27
Bill & Ted's Excellent Adventure

Bill & Ted's Excellent Adventure

1989
×
★★★★
Edit this entry  
27
Gremlins 2: The New Batch

Gremlins 2: The New Batch

1990
×
★★★★
Edit this entry  
26
True Crime

True Crime

1999
×
★★★½
Edit this entry  
25
Us

Us

2019
×
★★★★
Edit this entry  
24
Empire of the Sun

Empire of the Sun

1987
×
★★★★
Edit this entry  
24
Dragged Across Concrete

Dragged Across Concrete

2018
×
★★★★
Edit this entry  
24
First Blood

First Blood

1982
×
★★★½
Edit this entry  
20
My Man Godfrey

My Man Godfrey

1936
×
★★★★½
Edit this entry