Spencer Tye has logged 104 entries for films during 2019.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
29
Ratatouille

Ratatouille

2007
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Muppet Christmas Carol

The Muppet Christmas Carol

1992
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
23
Prince of Persia: The Sands of Time

Prince of Persia: The Sands of Time

2010
×
★★½
Read the review Edit this entry  
22
Star Wars: The Rise of Skywalker

Star Wars: The Rise of Skywalker

2019
×
Read the review Edit this entry  
21
Long Happy Life

Long Happy Life

2019
×
Read the review Edit this entry  
20
Irreversible

Irreversible

2002
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
It's a Wonderful Life

It's a Wonderful Life

1946
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
Matched

Matched

2019
×
Read the review Edit this entry  
07
After She's Gone

After She's Gone

2019
×
Read the review Edit this entry  
05
Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

Dear Zachary: A Letter to a Son About His Father

2008
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
05
Tell Me Who I Am

Tell Me Who I Am

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Bikram: Yogi, Guru, Predator

Bikram: Yogi, Guru, Predator

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
30
Frozen II

Frozen II

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
19
Spider-Man

Spider-Man

2002
×
★★★★
Edit this entry  
06
Dreamweaver

Dreamweaver

2019
×
Read the review Edit this entry  
03
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
02
Antichrist

Antichrist

2009
×
★★★
Read the review Edit this entry  
28
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
The Grand Budapest Hotel

The Grand Budapest Hotel

2014
×
★★★★★
Edit this entry  
22
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
22
Joker

Joker

2019
×
★★
Read the review Edit this entry  
15
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
10
Pique

Pique

2019
×
Read the review Edit this entry  
04
Joker

Joker

2019
×
★★½
Read the review Edit this entry  
02
Chasing Amy

Chasing Amy

1997
×
★★★
Read the review Edit this entry  
02
The Poughkeepsie Tapes

The Poughkeepsie Tapes

2007
×
★★
Read the review Edit this entry  
01
Her

Her

2013
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
01
About Time

About Time

2013
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Taxi Driver

Taxi Driver

1976
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
19
A Train Apart

A Train Apart

2018
×
Read the review Edit this entry  
18
Confessions

Confessions

2019
×
Read the review Edit this entry  
18
Requiem for a Tuesday

Requiem for a Tuesday

2012
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Super Size Me

Super Size Me

2004
×
★★★
Edit this entry  
13
Red

Red

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Live Hard or Kick Die

Live Hard or Kick Die

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Freshman

Freshman

2019
×
Read the review Edit this entry  
12
Natural Disaster

Natural Disaster

2019
×
Read the review Edit this entry  
11
Zombiehagen

Zombiehagen

2014
×
★★★
Read the review Edit this entry  
09
Night of the Living Dead

Night of the Living Dead

1968
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
08
It Chapter Two

It Chapter Two

2019
×
★½
Read the review Edit this entry  
08
Stuart Little 2

Stuart Little 2

2002
×
Read the review Edit this entry  
27
It

It

2017
×
★★½
Edit this entry  
22
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
07
The Witch

The Witch

2015
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
01
Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

Fast & Furious Presents: Hobbs & Shaw

2019
×
½
Read the review Edit this entry  
26
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Sandlot

The Sandlot

1993
×
★★★½
Edit this entry  
17
Spider-Man: Far from Home

Spider-Man: Far from Home

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Paddington 2

Paddington 2

2017
×
★★★★★
Read the review Edit this entry