SPHETE has logged 172 entries for films during 2020.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
The Peanut Butter Falcon

The Peanut Butter Falcon

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
29
Shiva Baby

Shiva Baby

2020
×
★★★★
Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Killing of a Sacred Deer

The Killing of a Sacred Deer

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
A Charlie Brown Christmas

A Charlie Brown Christmas

1965
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Toy Story 4

Toy Story 4

2019
×
★★★
Edit this entry  
18
Wolfwalkers

Wolfwalkers

2020
×
★★★★
Edit this entry  
15
Sound of Metal

Sound of Metal

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
13
The Celebration

The Celebration

1998
×
★★★★
Edit this entry  
08
Ad Astra

Ad Astra

2019
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Mank

Mank

2020
×
★★★
Read the review Edit this entry  
04
Adventure Time: Distant Lands

Adventure Time: Distant Lands

2020
×
Edit this entry  
01
Fantastic Mr. Fox

Fantastic Mr. Fox

2009
×
★★★★★
Edit this entry  
01
Jack-Jack Attack

Jack-Jack Attack

2005
×
Read prior review Edit this entry  
01
Incredibles 2

Incredibles 2

2018
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Tord and Tord

Tord and Tord

2010
×
Edit this entry  
30
Borat Subsequent Moviefilm

Borat Subsequent Moviefilm

2020
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Unsane

Unsane

2018
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Coherence

Coherence

2013
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Cowboy Bebop

Cowboy Bebop

1998
×
Read the review Edit this entry  
26
Hunt for the Wilderpeople

Hunt for the Wilderpeople

2016
×
★★★★
Edit this entry  
24
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★
Read prior review Edit this entry  
21
A Silent Voice

A Silent Voice

2016
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mustang

Mustang

2015
×
★★★★★
Edit this entry  
12
Bring It On

Bring It On

2000
×
★★★½
Edit this entry  
11
Wildlife

Wildlife

2018
×
★★★½
Edit this entry  
10
John Mulaney: New in Town

John Mulaney: New in Town

2012
×
Read prior review Edit this entry  
10
Antiporno

Antiporno

2016
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
09
We Need to Talk About Kevin

We Need to Talk About Kevin

2011
×
★★★
Read the review Edit this entry  
05
The Waterboy

The Waterboy

1998
×
Read the review Edit this entry  
03
Evil Dead II

Evil Dead II

1987
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
02
Kids

Kids

1995
×
Read the review Edit this entry  
02
Ginger Snaps

Ginger Snaps

2000
×
★★★★½
Edit this entry  
29
Louis Riel for Dinner

Louis Riel for Dinner

2014
×
Edit this entry  
29
Shithouse

Shithouse

2020
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Afronauts

Afronauts

2014
×
Edit this entry  
28
Kustom Kar Kommandos

Kustom Kar Kommandos

1965
×
Read the review Edit this entry  
27
Return to Reason

Return to Reason

1923
×
Edit this entry  
27
Meshes of the Afternoon

Meshes of the Afternoon

1943
×
Read prior review Edit this entry  
26
Un Chien Andalou

Un Chien Andalou

1929
×
Read the review Edit this entry  
26
Mothlight

Mothlight

1963
×
Edit this entry  
26
Mass for the Dakota Sioux

Mass for the Dakota Sioux

1964
×
Read the review Edit this entry  
26
ParaNorman

ParaNorman

2012
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
26
Vertigo

Vertigo

1958
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
25
The Lord of the Rings: The Two Towers

The Lord of the Rings: The Two Towers

2002
×
★★★★
Edit this entry  
24
The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

The Lord of the Rings: The Fellowship of the Ring

2001
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
24
Scream

Scream

1996
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
20
Minding the Gap

Minding the Gap

2018
×
★★★★★
Edit this entry  
17
The Wailing

The Wailing

2016
×
★★★★
Edit this entry  
16
Possession

Possession

1981
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry