Sort by

♠ Benja ♠ has logged 30 entries for films during May 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
31
Casablanca

Casablanca

1942
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
31
Ordinary People

Ordinary People

1980
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
30
Sullivan's Travels

Sullivan's Travels

1941
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
29
The Maltese Falcon

The Maltese Falcon

1941
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
28
Citizen Kane

Citizen Kane

1941
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
27
Heavy

Heavy

1995
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
27
Talk Radio

Talk Radio

1988
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
24
The Philadelphia Story

The Philadelphia Story

1940
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
22
Little Odessa

Little Odessa

1994
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
The Grapes of Wrath

The Grapes of Wrath

1940
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
21
Gone with the Wind

Gone with the Wind

1939
×
★★½
Read the review Edit this entry  
20
The Secret Life of Words

The Secret Life of Words

2005
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
18
On the Count of Three

On the Count of Three

2021
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
18
Mr. Smith Goes to Washington

Mr. Smith Goes to Washington

1939
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
17
Bringing Up Baby

Bringing Up Baby

1938
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Snow White and the Seven Dwarfs

Snow White and the Seven Dwarfs

1937
×
★★
Edit this entry  
12
Jagged Edge

Jagged Edge

1985
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
12
Swing Time

Swing Time

1936
×
★★½
Read the review Edit this entry  
10
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
10
A Night at the Opera

A Night at the Opera

1935
×
★★★
Read the review Edit this entry  
08
It Happened One Night

It Happened One Night

1934
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
08
The Mosquito Coast

The Mosquito Coast

1986
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
07
Duck Soup

Duck Soup

1933
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
07
King Kong

King Kong

1933
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Dealing Dogs

Dealing Dogs

2006
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
City Lights

City Lights

1931
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
05
Sunrise: A Song of Two Humans

Sunrise: A Song of Two Humans

1927
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
04
The General

The General

1926
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
01
The Gold Rush

The Gold Rush

1925
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
01
Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

Intolerance: Love's Struggle Throughout the Ages

1916
×
★★★
Read the review Edit this entry