• Tenet

    ★★★★½

  • Hamilton

    ★★★½

  • The Way Back

    ★★★★

  • Onward

    ★★★★

  • The Call of the Wild

    ★★★½

  • Gretel & Hansel

    ★★½

  • Birds of Prey (and the Fantabulous Emancipation of One Harley Quinn)

    ★★★½

  • Little Women

    ★★★★

  • 1917

    ★★★★

  • Uncut Gems

    ★★★★½

  • Parasite

    ★★★★½

  • Overlord

    ★★★

  • It

    ★★★★½

  • Get Out

    ★★★★½

  • 13th

    ★★★★

  • Arrival

    ★★★★½

  • La La Land

    ★★★½

  • Train to Busan

    ★★★★½

  • The Wailing

    ★★★

  • The Conjuring

    ★★★★

  • The Cabin in the Woods

    ★★★★

  • You're Next

    ★★★★

  • Star Wars: Episode III - Revenge of the Sith

    ★★★★

  • Good Will Hunting

    ★★★★★

  • 4 Little Girls

    ★★★★

  • Against the Wall

    ★★★½

  • Die Hard

    ★★★★½

  • Friday the 13th: The Final Chapter

    ★★★★

  • Return of the Jedi

    ★★★★½

  • Raiders of the Lost Ark

    ★★★

  • The Shining

    ★★★★½

  • The Empire Strikes Back

    ★★★★★

  • Alien

    ★★★★½

  • Apocalypse Now

    ★★★★½

  • Halloween

    ★★★★★

  • Star Wars

    ★★★★½

  • Jaws

    ★★★★★

  • The Exorcist

    ★★★★★

  • The Hidden Fortress

    ★★★

  • Seven Samurai

    ★★★★½

  • The Wizard of Oz

    ★★★★½