Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
23
The Blackcoat's Daughter

The Blackcoat's Daughter

2015
×
★★½
Edit this entry  
22
One Flew Over the Cuckoo's Nest

One Flew Over the Cuckoo's Nest

1975
×
★★★★★
Edit this entry  
19
Mandy

Mandy

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Carrie

Carrie

1976
×
★★★★★
Edit this entry  
17
I'm Thinking of Ending Things

I'm Thinking of Ending Things

2020
×
★★★★
Edit this entry  
14
Mean Streets

Mean Streets

1973
×
★★★
Edit this entry  
13
Pineapple Express

Pineapple Express

2008
×
★★★½
Edit this entry  
12
The Social Dilemma

The Social Dilemma

2020
×
★★★★
Edit this entry  
06
Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

Birdman or (The Unexpected Virtue of Ignorance)

2014
×
★★★★
Edit this entry  
29
Super Dark Times

Super Dark Times

2017
×
★★½
Edit this entry  
28
The Florida Project

The Florida Project

2017
×
★★★★
Edit this entry  
27
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
16
The Master

The Master

2012
×
★★★½
Edit this entry  
09
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
30
Pokémon Detective Pikachu

Pokémon Detective Pikachu

2019
×
★★★★
Edit this entry  
26
Joker

Joker

2019
×
★★★
Edit this entry  
16
Beware the Slenderman

Beware the Slenderman

2016
×
★★★
Edit this entry  
26
Love, Simon

Love, Simon

2018
×
★★★★
Edit this entry  
19
Us

Us

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
11
The Invisible Man

The Invisible Man

2020
×
★★★
Edit this entry  
09
13th

13th

2016
×
★★★★
Edit this entry  
06
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★½
Read prior review Edit this entry  
26
The Graduate

The Graduate

1967
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
17
Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

Have a Good Trip: Adventures in Psychedelics

2020
×
★★★
Edit this entry  
16
Honey Boy

Honey Boy

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
10
Impractical Jokers: The Movie

Impractical Jokers: The Movie

2020
×
★★★
Edit this entry  
29
Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story

Murder to Mercy: The Cyntoia Brown Story

2020
×
★★★★
Edit this entry  
18
Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

Extremely Wicked, Shockingly Evil and Vile

2019
×
★★★
Edit this entry  
14
Before the Devil Knows You're Dead

Before the Devil Knows You're Dead

2007
×
★★★½
Read the review Edit this entry  
04
Eighth Grade

Eighth Grade

2018
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
06
Along Came Polly

Along Came Polly

2004
×
★★★
Edit this entry  
26
Eraserhead

Eraserhead

1977
×
★★★
Edit this entry  
01
I, Tonya

I, Tonya

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
Once Upon a Time… in Hollywood

Once Upon a Time… in Hollywood

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
04
Magnolia

Magnolia

1999
×
★★★★
Edit this entry  
03
Moonlight

Moonlight

2016
×
★★★★
Edit this entry  
29
Uncut Gems

Uncut Gems

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
24
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
21
Booksmart

Booksmart

2019
×
★★★★½
Edit this entry  
15
Marriage Story

Marriage Story

2019
×
★★★
Read the review Edit this entry  
14
Knives Out

Knives Out

2019
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
11
Elf

Elf

2003
×
★★★★★
Edit this entry  
29
A Bad Moms Christmas

A Bad Moms Christmas

2017
×
★★★★
Edit this entry  
25
The Grinch

The Grinch

2018
×
★★★★
Edit this entry  
05
Parasite

Parasite

2019
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
26
The Lighthouse

The Lighthouse

2019
×
★★★½
Edit this entry  
19
Eastern Promises

Eastern Promises

2007
×
★★★★
Edit this entry  
15
El Camino: A Breaking Bad Movie

El Camino: A Breaking Bad Movie

2019
×
★★★★
Edit this entry  
30
Midsommar

Midsommar

2019
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry