Sort by

spingy has logged 130 entries for films during 2022.

Month Day Film Released Rating Like Rewatch Review EditYou
15
The Passion of Joan of Arc

The Passion of Joan of Arc

1928
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
14
Alien

Alien

1979
×
Read the review Edit this entry  
12
American History X

American History X

1998
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
06
Dead Right

Dead Right

1993
×
Read the review Edit this entry  
27
2025: The World Enslaved by a Virus

2025: The World Enslaved by a Virus

2021
×
Read the review Edit this entry  
25
Love and Leashes

Love and Leashes

2022
×
Read the review Edit this entry  
25
Kuch Kuch Hota Hai

Kuch Kuch Hota Hai

1998
×
Read the review Edit this entry  
20
In the Mood for Love

In the Mood for Love

2000
×
Read prior review Edit this entry  
18
Pulp Fiction

Pulp Fiction

1994
×
Read the review Edit this entry  
17
Paths of Glory

Paths of Glory

1957
×
Read the review Edit this entry  
16
Fight Club

Fight Club

1999
×
Read the review Edit this entry  
16
The Seventh Continent

The Seventh Continent

1989
×
Read the review Edit this entry  
16
Greener Grass

Greener Grass

2019
×
Read the review Edit this entry  
14
The Piano Teacher

The Piano Teacher

2001
×
Read the review Edit this entry  
14
Throne of Blood

Throne of Blood

1957
×
Read the review Edit this entry  
13
Scary Movie

Scary Movie

2000
×
Read the review Edit this entry  
10
Eyes Wide Shut

Eyes Wide Shut

1999
×
Read the review Edit this entry  
04
Drag Me to Hell

Drag Me to Hell

2009
×
Read the review Edit this entry  
03
Mamma Mia!

Mamma Mia!

2008
×
Read the review Edit this entry  
02
Make Way for Tomorrow

Make Way for Tomorrow

1937
×
Read the review Edit this entry  
01
Minions: The Rise of Gru

Minions: The Rise of Gru

2022
×
Read the review Edit this entry  
29
Persona

Persona

1966
×
Read the review Edit this entry  
28
American Psycho

American Psycho

2000
×
Read the review Edit this entry  
26
Seven Chances

Seven Chances

1925
×
Read the review Edit this entry  
24
Monsieur Ibrahim

Monsieur Ibrahim

2003
×
Read the review Edit this entry  
22
Johnny Got His Gun

Johnny Got His Gun

1971
×
Read the review Edit this entry  
21
The Wrestler

The Wrestler

2008
×
Read the review Edit this entry  
20
Requiem for a Dream

Requiem for a Dream

2000
×
Read the review Edit this entry  
11
The Shining

The Shining

1980
×
Read the review Edit this entry  
11
Climax

Climax

2018
×
Read the review Edit this entry  
09
Everything Everywhere All at Once

Everything Everywhere All at Once

2022
×
Read the review Edit this entry  
08
The Act of Killing

The Act of Killing

2012
×
Read the review Edit this entry  
05
El Topo

El Topo

1970
×
Read the review Edit this entry  
04
The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

The Adventures of Sharkboy and Lavagirl

2005
×
★★★★★
Read prior review Edit this entry  
04
A Man Escaped

A Man Escaped

1956
×
Read the review Edit this entry  
03
Airplane!

Airplane!

1980
×
Read the review Edit this entry  
03
Wasteland

Wasteland

2019
×
Read the review Edit this entry  
02
No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

No Half Measures: Creating the Final Season of Breaking Bad

2013
×
Read the review Edit this entry  
27
Red Notice

Red Notice

2021
×
★★
Read the review Edit this entry  
26
Insurgent

Insurgent

2015
×
Read the review Edit this entry  
25
The Boy in the Dress

The Boy in the Dress

2014
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
23
Fando and Lis

Fando and Lis

1968
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Punch-Drunk Love

Punch-Drunk Love

2002
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
21
Good Will Hunting

Good Will Hunting

1997
×
★★★★½
Read the review Edit this entry  
20
Divergent

Divergent

2014
×
Read the review Edit this entry  
18
Come and See

Come and See

1985
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
15
Modern Times

Modern Times

1936
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Garth Marenghi's Darkplace

Garth Marenghi's Darkplace

2004
×
★★★★★
Read the review Edit this entry  
13
Princess Mononoke

Princess Mononoke

1997
×
★★★★
Read the review Edit this entry  
09
Call Me by Your Name

Call Me by Your Name

2017
×
★★★★
Read the review Edit this entry