RSS feed for Hannah

Hannah has written 13 reviews for films during 2019.

  • Phantom Thread

    Phantom Thread

    ★★★★★

    Watched this for the first time today and it blew me away... So beautiful and thought provoking. The best performances (all three LEADS) I have seen in a while.

  • Three Colors: Red

    Three Colors: Red

    ★★★★½

    My personal favorite of the trilogy ❤️

  • Three Colors: White

    Three Colors: White

    ★★★★

    I liked Blue better, but this was also really interesting, cinematic, and it was short and sweet. The ending confused me tbh .

  • Game of Thrones: The Last Watch

    Game of Thrones: The Last Watch

    ★★★★

    😢😢😢😢😢😢😢😢😢

  • Three Colors: Blue

    Three Colors: Blue

    ★★★★

    This was so silent and beautiful. It washed over me , I loved it.

  • Suspiria

    Suspiria

    ★★★★★

    Never gets old !

  • Leaving Neverland

    Leaving Neverland

    I can't even rate this.... So heartbreaking.

  • Vox Lux

    Vox Lux

    ★★★★★

    Honestly, I would drop everything right now and marry Natalie Portman. Please?

  • Arrival

    Arrival

    ★★★★

    Amy Adams deserves an Oscar! Right now!

  • Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    Throw Away Your Books, Rally in the Streets

    ★★★★

    Lifechanging...

  • Roma

    Roma

    ★★★★

    I loved this. The performances were stunning and the cinematography blew me away! Oscar worthy for sure.

  • Inside the Whale

    Inside the Whale

    ★★★★

    Hypnotizing. Gorgeous camera work and really cool editing.